ریست کردن تلویزیون سامسونگ

ریست کردن تلویزیون سامسونگ در هنگام بروز مشکلات نرم افزاری در تلویزیون صورت پذیرفته و دستگاه را به تنظیمات اولیه کارخانه باز می گرداند. هدف اصلی از این کار بازگشت نرم افزار و اطلاعات تلویزیون به حالت پیش فرض است. دقت کنید که بعد از ریست فکتوری تمامی تنظیمات انجام شده و همه کانال های تلویزیونی پاک می گردند پس قبل از ریست کردن بهتر است از این موضوع اطلاع داشته باشید.

با ریست فکتوری تلویزیون بسیاری از مشکلات پیش آمده در تلویزیون برطرف شده و نیازی به بردن دستگاه تلویزیون به تعمیرگاه های وسایل صوتی و تصویری نخواهد بود. بهتر است برای ریست فکتوری تلویزیون های هوشمند سامسونگ دفترچه راهنما را دم دست داشته باشید البته روش های ریست کردن در مدل های مختلف تلویزیون سامسونگ مشابه است ولی ممکن است تفاوت های جزئی وجود داشته باشد.

3 روش ریست کردن تلویزیون سامسونگ

برای ریست کردن تلویزیون سامسونگ سه روش کلی وجود دارد که در این جا هر سه روش را توضیح خواهیم داد. روش های اول و دوم روش های  ساده تری هستند و بهتر است برای ریست کردن تلویزیون توسط افراد مبتدی انتخاب شوند. روش سوم، با استفاده از منوی مخفی انجام می شود و دشوارتر و حساس تر از روش اول است. عدم اجرای صحیح روش سوم ممکن است تلویزیون شما را با مشکلاتی روبرو نماید.

در اجرای روش سوم نیازمند به یک فرد متخصص در زمینه ی تعمیر لوازم صوتی و تصویری و یا شخص مهارت دیده در زمینه تعمیر تلویزیون سامسونگ می باشد.

همچنین بخوانید: راهنمای ورود به منوی مخفی تلویزیون سونی

روش اول : تنظیمات تلویزیون سامسونگ قدیمی

در تلویزیون های سامسونگ قدیمی و تولید شده قبل از سال 2013 هنگامی که دستگاه تلویزیون شما روشن است بر روی کنترل تلویزیون دکمه Exit را به مدت 12 ثانیه نگه دارید. در این حالت نور چراغ وضعیت به حالت چشمک زدن درمی آید. بعد از رها کردن دکمه صفحه تنظیمات کارخانه در تلویزیون شما نمایان خواهد شد و پس از ریست شدن دستگاه تلویزیون خاموش می شود.

روش دوم

با فشردن دکمه menu وارد  بخش Support شده و دکمه OK را فشار دهید. در این مرحله پنجره ای برای شما باز می شود که باید گزینه Self Diagnosis  را انتخاب نمایید. سپس به کمک فلش های بالا و پایین گزینه Reset را انتخاب کنید. در این مرحله شما باید پین یا پسورد را وارد کنید. پسورد معمولا چهار تا صفر است البته اگر قبلا تغییر نداده باشید. در پنجره باز شده گزینه yes را انتخاب کنید و منتظر ریست شدن تلویزیون خود باشید.

روش سوم

روش دیگر برای بازگشت به تنظیمات کارخانه تلویزیون سامسونگ استفاده از منوی مخفی است. این روش حساس تر از روش های قبل بوده و بهتر است توسط افراد مبتدی انجام نشود. در روش سوم ابتدا تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهید. سپس دکمه های info، menu، mute و power موجود در کنترل تلویزیون را به ترتیب پشت سر هم و بدون توقف فشار دهید.

پس از فشردن آخرین دکمه که دکمه power است تلویزیون روشن می شود و بعد از چند لحظه پنجره ای در صفحه تلویزیون ظاهر خواهد شد. در این پنجره گزینه option را انتخاب کرده و سپس گزینه Factory Reset را انتخاب نمایید. بعد از انجام تمامی مراحل تلویزیون شما خاموش می گردد منتظر بمانید تا دستگاه شما مجددا راه اندازی شود.

با وجود این که با ریست کردن تلویزیون سامسونگ بسیاری از مشکلات مربوط به تلویزیون حل می شود اما ریست فکتوری برای تمام ایرادات جوابگو نیست. برخی از مشکلات مربوط به تلویزیون با به روز رسانی حل می شود و نیازی به ریست فکتوری نمی باشد.

روش ریست کردن تلویزیون سامسونگ

 3 نوع ریست فکتوری تلویزیون سامسونگ

آیا می دانستید که دستگاه تلویزیون شما دارای چندین تست تشخیص عیب اتوماتیک است؟ این ابزارها می توانند وجود مشکل در قسمت های مختلف تلویزیون را بررسی کرده و تشخیص دهند. در صورتی که دستگاه تلویزیون شما ایرادات کلی نرم افزاری نداشته باشد و مشکل مختص به برخی از قسمت ها مانند صدا، تصویر و smart hub باشد نیازی به ریست کردن کلی در تلویزیون نیست و فقط بخش های مشکل دار را ریست کنید.

ریست فکتوری تنظیمات تصویر

بسیاری از مشکلات تصویری با ریست کردن تنظیمات تصویر برطرف می شود. به طور مثال اگر تلویزیون شما دارای پرش و لرزش تصویر بود و یا صفحه تلویزیون شما کم نور شده بود می توانید به جای ریست کردن کلی تلویزیون تنظیمات تصویر را ریست کنید. بدین منظور دکمه menu را فشار داده و وارد بخش تنظیمات شوید. سپس تنظیمات مجدد تصویر را انتخاب کرده و کلید OK یا Enter را فشار دهید. بعد از فشردن کلید تایید تنظیمات تصویر در تلویزیون شما به حالت پیش فرض باز خواهد گشت.

ریست فکتوری تنظیمات تصویر

ریست فکتوری تنظیمات صدا

دستگاه تلویزیون سامسونگ دارای تست تشخیص عیب خودکار برای صدا است. بنابراین اگر تلویزیون شما دارای مشکلات صوتی است به جای ریست کردن تلویزیون سامسونگ از این ابزار استفاده کرده و ایراد صوتی را تشخیص دهید. روش تشخیص عیب در صدا به این صورت است:

 • از طریق دکمه menu، وارد بخش تنظیمات شده و سپس وارد بخش support گردید.
 • در این بخش گزینه Device Care را انتخاب نموده و کلید ok را فشار دهید.
 • گزینه Self Diagnosis را انتخاب کنید.
 • در این مرحله Start Sound Test را انتخاب نمایید تا تست صدا آغاز گردد.
 • تلویزیون شروع به پخش آهنگ می کند تا در صورت بروز مشکل در قسمت های مختلف ایراد را تشخیص دهد.

اگر مشکل صوتی در تلویزیون شما تشخیص داده شد اقدام به ریست کردن تنظیمات صدای تلویزیون کنید. ریست کردن صدا به این روش صورت می گیرد:

 • از طریق کلید menu، وارد قسمت تنظیمات شوید.
 • گزینه sound را انتخاب نموده و کلید OK را فشار دهید.  
 • گزینه Expert Settings را انتخاب کرده 
 • سپس گزینه Reset Sound را اجرا کنید تا تنظیمات صدا به تنظیمات کارخانه تلویزیون سامسونگ برگردد.
همچنین بخوانید: بررسی روش های افزایش صدای تلویزیون

ریست فکتوری smart hub

Smart hub سرویس هوشمندی است که در تلویزیون های سامسونگ وجود دارد و به شما این اجازه را می دهد که ویدیوها کلیپ ها و تصاویر موجود در وب را در تلویزیون خود به تماشا بنشینید. به کمک این سرویس می توانید به امکاناتی که سامسونگ در اختیار کاربران قرار داده است دسترسی پیدا کنید. 

در صورت بروز مشکل در smart hub تلویزیون و تشخیص مشکل توسط تست های خودکار تشخیصی در خود دستگاه به جای ریست کردن تلویزیون سامسونگ به صورت کلی تنظیمات smart hub را ریست کنید. برای تست خودکار smart hub مراحل زیر را انجام دهید:

 • از طریق دکمه menu، وارد بخش تنظیمات شده و سپس وارد بخش support گردید.
 • در این بخش، گزینه Device Care را انتخاب نموده و کلید ok را فشار دهید.
 • سپس گزینه Self Diagnosis را انتخاب کنید.
 • در این مرحله، Start Smart Hub Connection Test را انتخاب نمایید.
 • در صورت شناسایی مشکل، دستورات نمایش داده شده، در صفحه تلویزیون را انجام دهید.

بعد از انجام مراحل بالا اگر مشکل برطرف نشد، باید بازگشت به تنظیمات کارخانه را در قسمت smart hub انجام دهید:

سه مراحل اول در بالا را انجام داده و در قسمت  Self Diagnosis، گزینه Reset Smart Hub را اجرا نمایید. دقت داشته باشید که با این کار، تمامی تنظیمات smart hub و دیتاهای مربوط به حساب های کاربری سامسونگ و غیره پاک خواهند شد.

ریست فکتوری smart hub

چه مشکلاتی با ریست کردن تلویزیون سامسونگ برطرف می شود؟

به عنوان یک اصل کلی هر دستگاه تلویزیون بعد از تعمیر باید راه اندازی مجدد شده سپس به مشتری تحویل داده شود. با این کار تغییراتی که در اثر تعمیر در تلویزیون ایجاد شده به حالت پیش فرض برمی گردد. بسیاری از مشکلات نرم افزاری در دستگاه با ریست فکتوری کردن تلویزیون سامسونگ برطرف می گردد. یکی از مواردی که چاره ای غیر از ریست فکتوری کردن تلویزیون باقی نمی ماند قرارگیری دستگاه سامسونگ در حالت مغازه یا Shop mode است.

وقتی دستگاه تلویزیون شما در حالت مغازه قرار داشته باشد تنظیمات به گونه ای خواهد بود که گویی تلویزیون در ویترین مغازه قرار دارد. در این حالت برخی از کلیدهای تلویزیون غیرفعال می گردند و امکانات تلویزیون بر روی صفحه نمایش داده می شوند. برای خروج از این حالت تنها راه ریست کردن تلویزیون سامسونگ است.

برخی از مشکلات تلویزیون از قبیل چشمک زدن چراغ تلویزیون، ویروسی شدن دستگاه تلویزیون، پرش تصویر و کم نور شدن صفحه تلویزیون، با بازگشت به تنظیمات پیش فرض در تلویزیون قابل حل است.

همچنین بخوانید : بررسی مشکلات تلویزیون سونی

اقدامات لازم در صورت عدم موفقیت در ریست کردن تلویزیون سامسونگ

اگر به تمامی منوها و یا کلیدهای تلویزیون خود دسترسی ندارید ممکن است نتوانید دستگاه را ریست فکتوری کنید. در این جا ترفندهایی را ذکر خواهیم کرد که ریست کردن تلویزیون خود را به راحتی انجام دهید:

 • دکمه ای به نام Reset در بدنه تلویزیون وجود دارد توسط یک سوزن و یا نوک خودکار این دکمه را فشار دهید. فشار را به مدت حدود 15 ثانیه نگه دارید.
 • در هنگام فشردن دکمه ریست چراغ وضعیت در حالت چشمک زن قرار می گیرد.
 • اگر در هنگام ریست کردن تلویزیون دستگاه شما خاموش باشد چراغ وضعیت کم نور خواهد شد.
 • در صورتی که در هنگام ریست کردن تلویزیون دستگاه شما روشن باشد صفحه تلویزیون روشن شده و چراغ خاموش می گردد.
 • وقتی این دو حالت را در چراغ وضعیت مشاهده کردید دیگر دکمه ریست را فشار ندهید.

ريست كردن كنترل تلويزيون سامسونگ

دلایل بسیار زیادی باعث می شود تا ریموت کنترل تلویزیون شما بخوبی کار نکند ما در این قسمت روش هایی را برای ریست کردن کنترل تلویزیون سامسونگ آموزش می دهیم که به شما کمک می کند مشکلات ریموت کنترل را برطرف کنید و در صورت ادامه دار بودن این مشکل می توانید به مرکز تعمیرات مراجعه کنید

ريست كردن كنترل تلويزيون سامسونگ

ریست کردن کنترل با عوض کردن باتری :

از جمله دلایلی که باعث می شود کنترل تلویزیون بخوبی و از راه دور عمل نکند به خراب بودن باتری و یا جا به جایی آن بر میگردد. در ابتدا شما باید نحوه قرار گیری باتری را بررسی و در صورت ایراد آن را برطرف کنید اگر مشکل همچنان باقی بود پیشنهاد می شود به علت فرسودگی، باتری ها را تعویض کنید چرا که ممکن است انرژی و شارژ باتری تمام شده باشد

توجه: در هنگام تعویض باتری به جای گذاری صحیح قطب مثبت و منفی توجه کنید

بررسی عملکرد و سنسور مادون قرمز :

ابتدا بررسی کنید که لنز مادون قرمز کنترل شما کثیف و یا چیزی مانع ارتباط آن با تلویزیون نیست. پس از بررسی این مورد شما باید اطمینان پیدا کنید که مادون قرمز بخوبی با تلویزیون ارتباط دارد 

بررسی عملکرد دکمه های کنترل :

سومین دلیل برای ریست کردن کنترل تلویزیون عمل نکردن صفحه کلید کنترل می باشد که باید کنترل تلویزیون را تعویض و یا تعمیر کنید

اگر با انجام این ترفند موفق به ریست کردن تلویزیون سامسونگ نشدید شاید زمان تماس شما با کارشناسان تعمیر تلویزیون در منزل استاد تی وی فرا رسیده است تا تعمیر و راه اندازی مجدد تلویزیون خود را به او بسپارید. 

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها