اتصال ساندبار به تلویزیون

اتصال ساندبار به تلویزیون می تواند، صدای باکیفیتی را به همراه تماشای تلویزیون ایجاد نماید. قبل از بررسی روش های وصل کردن ساندبار به تلویزیون، باید ابتدا بدانیم ساندبار چیست؟ ساندبار از ابزارها و تجهیزات صوتی است که در جلوی تلویزیون قرار گرفته و تاثیر شگرفی در حجم و کیفیت صدای تلویزیون دارد. ساندبار قابلیت اتصال به دیوار را داشته و می تواند در جایی نزدیک  تلویزیون به دیوار متصل گردد. در این مقاله انواع روش های متصل کردن ساندبار به تلویزیون آموزش داده شده است پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بهترین روش اتصال ساندبار به تلویزیون

روش های متفاوتی برای وصل کردن ساندبار به تلویزیون وجود دارد اما برترین روش در بین آن ها اتصال HDMI ARC است. با این روش اتصال شما می توانید یک پخش کننده را به صورت مستقیم از طریق کابل HDMI به ساندبار متصل کنید ولی حتما باید تلویزیون فناوری HDMI ARC را پشتیبانی نماید. پس بدین منظور پشت تلویزیون و قسمت پورت های ورودی و خروجی را بررسی کنید.

این فناوری دارای قابلیت حرکت دو طرفه صدا در کابل است. بدین معنی که صدا می تواند به صورت رفت و برگشت در طول کابل انتقال پیدا کند. دقت کنید HDMI ARC در هر برندی از تلویزیون نام متفاوتی دارد و در تلویزیون ال جی با نام Simplink، تلویزیون پاناسونیک با نام Viera Link، تلویزیون سامسونگ با نام Anynet و تلویزیون سونی با نام Bravia Sync شناخته می شود.

بهترین روش اتصال ساندبار به تلویزیون

تنظیمات تلویزیون برای اتصال به ساندبار

برای اتصال ساندبار به تلویزیون در دستگاه تلویزیون خود تنظیمات زیر را انجام دهید: 

1- صدای خروجی تلویزیون را تنظیم کنید

گام اول در تنظیمات تلویزیون برای اتصال ساندبار این است که خروجی صدای تلویزیون را به سیستم صوتی خارجی تغییر دهید وگرنه صدا از بلندگوی خود تلویزیون شنیده خواهد شد.

2- اتصالات HDMI را بررسی کنید

دقت کنید که اتصال HDMI به درستی وصل شده باشد. با توجه به برند تلویزیون اتصالات HDMI ARC نام های جداگانه ای که در بالا نام برده شد دارند.

3- گزینه ARC را اجرا کنید

با فعال کردن حالت ARC شما می توانید ساندبار خود را به صورت ریموت از راه دور کنترل کرده و صدای ساندبار را تنظیم نمایید.

4- صدای ساب ووفر را به دلخواه تنظیم کنید

صدای ساب ووفر معمولا به صورت دیفالت در بالاترین سطح ممکن است. صدای ساب ووفر را در اندازه دلخواه قرار دهید.

5- تنظیمات ساندبار را بررسی کنید

در این مرحله می توانید تنظیمات ساندبار را به دلخواه تغییر دهید. به طور مثال در بسیاری از ساندبارها گزینه صدای دیالوگ فعال است.گزینه هایی مانند DTS و Dolby نیز می توانند به دلخواه اجرا گردند.

6- کیفیت و جلوه های صوتی را تنظیم کنید

برای تنظیم صدا به صورت سه بعدی و با جلوه های خاص می توانید گزینه هایی مانند Stereo ،Bypass  Natural  یا Standard  را فعال کنید.

نحوه اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

یکی از روش های اتصال ساندبار به تلویزیون اتصال بلوتوثی است. با این که روش بلوتوثی از نظر کیفیت صدا به پای روش اتصال با کابل HDMI نمی رسد اما این مزیت را دارد که برای اتصال نیاز به استفاده از هیچ سیم و کابلی نیست. برای وصل کردن انواع بلندگوی خارجی به صورت بلوتوثی به تلویزیون چهار مرحله زیر را انجام دهید:

1- گام اول این است که دکمه Home تلویزیون را فشار دهید و بعد از نمایان شدن Smart Hub، گزینه تنظیمات را برگزینید.

2- به قسمت تنظیمات صدا وارد شده و گزینه Sound Output را فعال نمایید. 

3- در این مرحله Bluetooth Speaker List را انتخاب کنید.

4- دستگاه ساندبار خود را در گزینه ها جستجو کرده و سپس گزینه Pair and Connect را فعال کنید.

نحوه اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

تشخیص و عیب یابی بلوتوثی

در صورتی که تمامی مراحل بالا را طی کردید ولی اتصال ساندبار به تلویزیون موفقیت آمیز نبود اقدامات زیر را انجام دهید:

  • برق ساندبار را کشیده و دوباره متصل کنید.
  • از فهرست بلندگوها تمامی بلندگوهای خارجی را حذف کرده و دوباره ساندبار را جستجو کنید و به آن متصل شوید.

در صورتی که بعد از اتصال ساندبار به تلویزیون به روش بلوتوثی صدا به طور همزمان از اسپیکر تلویزیون و ساندبار شنیده شد مراحل زیر را برای رفع این مشکل دنبال کنید:

  • دکمه Home تلویزیون را فشار دهید و بعد از نمایان شدن Smart Hub گزینه تنظیمات را برگزینید.
  • در منوی General، گزینه Accessibility را انتخاب کنید.
  • در این مرحله Multi-output Audio را غیر فعال نمایید.
همچنین بخوانید: فعال سازی بلوتوث تلویزیون سامسونگ

اتصال ساندبار بلوتوثی به تلویزیون فاقد بلوتوث

تلویزیون های قدیمی تر معمولا اتصال بلوتوثی را پشتیبانی نمی کنند. اما هنوز هم روش هایی برای اتصال ساندبار به تلویزیون فاقد بلوتوث وجود دارد. روش کار بستگی به این دارد که تلویزیون شما دارای پورت AUX است یا خیر. در هر صورت شما می توانید با آداپتورهای مخصوص آپشن بلوتوث را به تلویزیون خود اضافه نمایید.در صورتی که با قطعی صدا مواجه شدید می توانید به بررسی مشکلات تلویزیون سونی مراجعه کنید.

تلویزیونی که پورت AUX دارد

برای اتصال بلوتوثی ساندبار ابتدا پشت تلویزیون را بررسی کنید. اگر پورت یا خروجی AUX را در پشت تلویزیون می بینید برای اتصال بلوتوثی راه آسانی پیش رو دارید. کافی است یک آداپتور بلوتوثی تهیه کرده و با کابل AUX به تلویزیون متصل کنید. پس از روشن کردن دستگاه آداپتور را در حالت TX یا انتقال قرار دهید تا صدا از تلویزیون به ساندبار شما انتقال پیدا کند.

تلویزیونی که پورت AUX ندارد

اتصال ساندبار به تلویزیون های فاقد پورت AUX نیز کار پیچیده ای نیست. اگر خروجی AUX در تلویزیون شما وجود ندارد به طور حتم پورت خروجی دیگری با نام RCA در پشت تلویزیون موجود است. پورت های AUX و RCA مشابه هم بوده و روش کار یکسانی دارند. شما می توانید با تهیه یک آداپتور بلوتوثی ساندبار را به تلویزیون متصل کنید. آداپتور را به کمک کابل AUX به پورت RCA وصل کرده و دوباره گزینه TX را در آداپتور فعال نمایید. بعد از فعالسازی TX انتقال صدا از تلویزیون به ساندبار به راحتی انجام پذیر خواهد بود.

اتصال ساندبار فاقد بلوتوث به تلویزیون

همواره قبل از خریداری ساندبار دقت کنید که دارای پشتیبانی بلوتوثی باشد. اما اگر ساندبار شما دارای بلوتوث نیست روش اتصال ساندبار به تلویزیون به این صورت است که ابتدا یک رسیور بلوتوثی به جک 3.5 میلی متری خریداری نمایید. رسیور را به قسمت جک خروجی ساندبار متصل کنید. در این مرحله ساندبار را باید در حالت RX یا دریافت قرار دهید. بدین ترتیب گزینه بلوتوث به ساندبار افزوده شده و انتقال صدا به ساندبار به راحتی صورت خواهد گرفت.

نحوه ی اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق وای فای

اگر نمی خواهید برای اتصال ساندبار به تلویزیون خود را درگیر سیم و کابل کنید و برد نیز برای شما مهم است اتصال با وای فای را امتحان کنید. قبل از اتصال با وای فای اطمینان حاصل کنید که تلویزیون شما وای فای را پشتیبانی می کند. تلویزیون های تولید شده از سال 2013 به بعد معمولا دارای این قابلیت می باشند. برای اتصال مراحل زیر گام به گام انجام دهید:

1- در گام اول دکمه Source را در کنترل ساندبار یا در پشت ساندبار فشار دهید.

2- تلفن موبایل خود را به وای فای مشترک با تلویزیون وصل کنید. 

3- در تلویزیون سامسونگ Samsung SmartThings را در موبایل خود نصب کنید. برای تلویزیون هایی با برندهای دیگر نیز اپلیکیشن هایی به این منظور در وب موجود است. در صورت بروز مشکل به بخش تعمیر تلویزیون سامسونگ مراجعه کنید.

4- در داخل اپلیکیشن بر روی نماد “+” ضربه بزنید.

5- اولین گزینه از بالا یعنی گزینه Device را انتخاب نمایید. 

6- در این مرحله گزینه AV را انتخاب کرده و در میان گزینه های  Samsung و Samsung Harman Kardon مدل ساندبار خود را برگزیده و سپس بر روی گزینه Soundbar ضربه بزنید.

7- در مرحله آخر بر روی گزینه Start ضربه بزنید تا موبایل شما ساندبار را پیدا کرده و به آن متصل گردد.

نحوه ی اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق وای فای

مزایای اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق وای فای

در این جا برخی از مزایای اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق وای فای را ذکر خواهیم کرد:

عدم نیاز به سیم و کابل

یکی از مزایای اتصال با وای فای این است که احتیاج به سیم و کابل برای اتصال نیست و فضای اطراف تلویزیون با کابل ها و سیم ها احاطه نخواهد شد و اتصال تر و تمیزی خواهیم داشت.

برد بیشتر از بلوتوث

دومین مزیت مهم اتصال ساندبار به تلویزیون به روش وای فای این است که نسبت به روش بلوتوثی برد بیشتری داشته و می توانیم ساندبار را در فضایی دورتر از تلویزیون و حتی در اتاق دیگر قرار دهیم. اتصال بلوتوثی تا مسافت حدود 9 متر را پوشش می دهد ولی وای فای برد بسیار بیشتری نسبت به روش بلوتوثی دارد.

اتصال به چندین دستگاه

به کمک وای فای می توان چندین دستگاه را در یک شبکه خانگی قرار داده و به هم متصل کرد. اتصال به وای فای از طریق مودم یا هات اسپات گوشی امکان پذیر است. شما می توانید چندین ساندبار را به تلویزیون خود متصل کنید و یا به سیستم های Wireless Audio 360 اتصال پیدا کرده و موسیقی مورد نظر خود را در بین ساندبارها انتخاب نمایید. 

مکان قرارگیری ساندبار و نکاتی که باید رعایت کنید

  • بهترین محل قرارگیری ساندبار در مقابل تلویزیون است و برای دریافت کیفیت صدای عالی روبروی تلویزیون بنشینید. اگر فضای شما بزرگ است می توانید تلویزیون و ساندبار را در یک سطح قرار دهید. اتصال ساندبار به دیوار نیز می تواند جذاب باشد اما بدین منظور احتیاج به پایه یا براکت برای اتصال سیم باشد.
  • اگر میزان فضاهای چپ و راست ساندبار با هم برابر باشند کیفیت صدا بهتر بوده و حالت استریو به خود خواهد گرفت. در صورتی که ساندبار دارای ساب ووفر است ساب ووفر را با کابل به ساندبار متصل کنید.
  • اگر ساب ووفر از نوع بی سیم باشد می توانید آن را در فاصله 10 متری ساندبار نیز قرار دهید. فقط توجه داشته باشید که ساب ووفر نباید در نزدیک یک دیوار محصور شود زیرا باعث تولید صدای بم در این وسیله خواهد شد و کیفیت صدا پایین می آید.
  • ارتفاع ساندبار نیز مسئله مهمی است که در هنگام نصب نباید نادیده گرفته شود. ساندبار را ترجیحا در ارتفاع گوش های خود در حال نشسته قرار دهید، تا صدای بهتر و با کیفیت تری را بشنوید.
  • فاصله مناسب قرارگیری ساندبار از شما به ویژگی های صدای فراگیر و قابلیت های ساندبار نیز بستگی دارد. بنابراین برای ایجاد فاصله مناسب با ساندبار دفترچه راهنمای ساندبار و قابلیت های دستگاه خود را مطالعه بفرمایید تا بتوانید در تمامی نقاط منزل خود صدای باکیفیتی را از ساندبار داشته باشید.

در پایان در صورت بروز هر گونه مشکل در اتصال ساندبار به تلویزیون پیشنهاد می شود با کارشناسان تعمیر تلویزیون استاد تی وی تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها