تقویت صدای تلویزیون

آیا با روش های افزایش صدای تلویزیون آشنا هستید؟ اگر از کیفیت صدای تلویزیون خود راضی نیستید و به دنبال راهی برای بهبود کیفیت و حجم صدای تلویزیون می باشید، این مقاله مخصوص شما است. گاهی تلویزیون شما دارای صدای مطلوب نیست و نمی تواند انتظارات شما را از نظر حجم و کیفیت صدا برآورده کند. در این جا به روش هایی می پردازیم که می توان به کمک آن ها صدای بلندتر و واضح تری را از تلویزیون شنید. شما با این تکنیک ها می توانید با نحوی تقویت صدای تلویزیون آشنا شوید.

علل ضعیف بودن صدای تلویزیون

گاهی اوقات در هنگام تماشای تلویزیون صدای کلی ضعیف است یا این که صدای دیالوگ ها مبهم بوده و صدای پس زمینه ها غالب می باشند. ضعیف بودن صدای تلویزیون می تواند به پنج دلیل زیر رخ دهد:

1- کانال ها و شبکه های مختلف تلویزیونی از نظر کیفیت صدا، تفاوت دارند

اگر از دوستداران شبکه ها و کانال های تلویزیونی باشید حتما تا به حال به این موضوع برخورده اید که کانال های گوناگون کیفیت صدای متفاوتی دارند. بنابراین علت ضعیف بودن صدای تلویزیون ممکن است از خود شبکه تلویزیونی باشد.

2- محدوده دینامیکی در صدا

محدوده دینامیکی صدا یکی از گزینه هایی است که تهیه کنندگان فیلم ها و برنامه های تلویزیونی به صورت های متفاوت آن را طراحی می کنند. از این رو علت ضعیف بودن صدا در تلویزیون می تواند به نحوه ساخت فیلم یا سریال مربوط باشد. به گونه ای که در پلان های مختلف فیلم صداهایی با حجم های متفاوت طراحی می شود تا به جاذبه و گیرایی فیلم افزوده شود.

3- کیفیت صدا در خود دستگاه تلویزیون

افزودن بلندگوها و اسپیکرهای چند کاناله به تلویزیون کیفیت صدای دستگاه را نیز بهبود می بخشد. بخصوص اگر به نحوه چینش بلندگوها دقت کرده و یک بلندگو را در عقب و یکی را در جلو قرار دهید صدای دستگاه شما چندین برابر خواهد شد.

4- بررسی تنظیمات پیش فرض در اسپیکر

یکی از روش های افزایش صدای تلویزیون ، نحوه تنظیم صدای تلویزیون است. به کمک تنظیمات صدا شما می توانید خروجی صدا را در قسمت های مختلف تلویزیون اعمال کرده و کیفیت صدا را افزایش دهید.

5- اجرای گزینه Dynamic Range Compression

فعال نمودن Dynamic Range Compression در تلویزیون های سامسونگ با پخش Blu-ray یکی از راه های افزایش صدای تلویزیون به خصوص افزایش صدای دیالوگ ها است. این گزینه در تلویزیون های مختلف ممکن است با نام های متفاوت موجود باشد. برای حل مشکل ضعیف بودن صدای دیالوگ ها در گزینه Dynamic Range control حالت on و یا Auto را انتخاب نمایید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از متخصصی تعمیر تلویزیون سامسونگ کمک بگیرید.

راه های تقویت صدای تلویزیون

حال که تا حدودی با علت های ضعیف بودن صدای تلویزیون آشنا شدیم. در این جا می خواهیم برخی از روش های تقویت صدای تلویزیون را به اختصار شرح دهیم استفاده از روشهای زیر می تواند برای افزایش صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و سایر برندها مناسب باشد

استفاده از بلندگوهای جانبی

یکی از راه های متداول افزایش صدای تلویزیون قرار دادن بلندگوها و اسپیکرهای جانبی در قسمت های مختلف منزل برای شنیدن صدای باکیفیت از تلویزیون است. شما می توانید بلندگوها را در محل های رفت و آمد قرار داده و حجم صدای تلویزیون را در فضاهای مختلف منزل بهبود بخشید.

بلندگوهای HI-FI

HI-FI فناوری خاصی در دستگاه های پخش کننده صوتی یا اسپیکرها است. HI-FI مخفف عبارت High Fidelity است. این فناوری می تواند صدای زیر و بم و صدای دیالوگ تلویزیون را به صدایی صاف و حرفه ای تبدیل نماید. به عبارت دیگر اسپیکرهای های فای با اصلاح موزیک ها و فایل های صوتی به شنوندگان اجازه می دهند که به طیف هایی بالاتر و بهتر از موزیک دسترسی پیدا کنند.

بنابراین استفاده از اسپیکرهای HI-FI یک روش اصولی برای افزایش صدای تلویزیون و بهبود صدا است. این بلندگوها می توانند صداهای بیس، زیر و بم را به نحوی تغییر دهند که صدایی حرفه ای از تلویزیون به گوش برسد. تفاوت  اسپیکرهای  HI-FI با اسپیکرهای معمولی در این است که اسپیکرهای معمولی در هنگام تولید صدای استریو تعدادی از فرکانس ها را حذف می کنند بنابراین گروهی از بازه های صدا به گوش نمی رسند اما در اسپیکرهای HI-FI این اتفاق رخ نمی دهد.

بلندگوهای HI-FI

بلندگوهای بلوتوثی

استفاده از بلندگوهای بلوتوثی به جای بلندگوهای کابلی توسط بسیاری از افراد برگزیده می شود. بلندگوهای بلوتوثی دارای مزایایی هستند که این اسپیکرها را محبوب کرده است. عدم نیاز به استفاده از سیم و کابل برای اتصال این بلندگوها مزیت مهم آن ها می باشد. با این روش اتصال کابل ها و سیم های اضافه اطراف تلویزیون را اشغال نخواهند کرد.

اگر قصد خرید اسپیکر یا سیستم های پخش کننده صوتی را دارید حتما دقت فرمایید که اسپیکر دارای پشتیبانی بلوتوث باشد. تنها عیب این اسپیکرها تاخیر چند ثانیه ای در ابتدای پخش صدا است. اگر تمایل دارید که صدای باکیفیت تری را داشته باشید می توانید از هدفون های بلوتوثی نیز بهره ببرید تا با اتصال درست بلوتوثی صدای تلویزیون از هدفون بلوتوثی به گوش برسد.

در صورتی که تلویزیون شما بلوتوث را پشتیبانی نمی کند ولی دارای خروجی AUX یا RCA است کافی است یک آداپتور بلوتوثی خریداری کرده و با کابل AUX به پورت تلویزیون متصل کنید تا اتصال شما با بلندگوهای خارجی به صورت بلوتوثی برقرار شود.

همچنین بخوانید: فعال سازی بلوتوث تلویزیون سامسونگ

استفاده از ساندبار

اگر فضایی کافی برای قرار دادن انواع اسپیکرها و بلندگوهای جانبی را ندارید استفاده از ساندبار برای شما ایده آل است. ساندبار یک اسپیکر باریک و هماهنگ با تلویزیون است که به صورت افقی در زیر تلویزیون قرار داده شده یا بر روی دیوار نصب می گردد. ساندبار با دستگاه تلویزیون منطبق بوده و در عین حال فضای زیادی را اشغال نمی نماید.

ساندبار ها می توانند به کمک کابل های HDMI-ARC به تلویزیون متصل شوند. اگر نمی خواهید از کابل استفاده کنید ساندبار را به کمک بلوتوث یا وای فای به تلویزیون متصل کنید تا صدایی با حجم و کیفیت بالا از تلویزیون به گوش برسد. ساندبارهای پیشرفته دارای چند خروجی صدای متعدد هستند شما می توانید تلویزیون کنسول بازی و غیره را به صورت هم زمان به ساندبار متصل نمایید.

همچنین بخوانید: اتصال ساندبار به تلویزیون

شخصی سازی تنظیمات صدا

شخصی سازی تنظیمات صدا به کمک سیستم صدای فراگیر ترکیبی Component Surround Sound System انجام می شود. به کمک این سیستم شما می توانید سینمای خانگی را با تنظیمات تلویزیون هماهنگ کرده و روش موثری در افزایش صدای تلویزیون و گسترش کیفیت صدا می باشد.

با بهره گیری از سیستم صدای فراگیر می توانید تنظیمات صدا را به صورت تخصصی انجام دهید به طور مثال اگر تلویزیون شما در یک اتاق کوچک قرار دارد و یا در یک فضای بزرگ نشیمن دارای تنظیمات متفاوتی است. مزیتی که سیستم های فراگیر ارائه می دهند گزینه های پیشرفته تر برای کنترل و تنظیمات حرفه ای صدا است.

تنظیم اکولایزر تلویزیون

اکولایزر تلویزیون دامنه ای از فرکانس های مختلف صدا را نمایش می دهد. شما می توانید این فرکانس ها را به صورت دستی تقویت کرده و یا برش دهید تا کیفیت صدا تغییر پیدا کند. افزایش فرکانس های بالاتر صدای واضح تری را به ارمغان می آورد. افزایش فرکانس های پایین نیز می تواند باعث افزایش بیس صدا شود.اکولایزر معمولا به صورت نمایشی در اکثر تلویزیون ها وجود دارد. اما در برخی از تلویزیون ها این قابلیت موجود نبوده و فقط تنظیمات بیس دو مرحله ای در دسترس است.

هر چقدر اکولایزر دارای گزینه های بیشتری برای تغییر باشد کنترل بالاتری در کیفیت صدا از سمت کاربر فراهم است. برای افزایش صدای تلویزیون دامنه های فرکانس های مختلف در اکولایزر تلویزیون را تغییر دهید. برای بهبود صدای مکالمه ها و گفتگوها نیز فرکانس های میانی صدا از 2 کیلو تا 6 کیلو هرتز را افزایش دهید. با افزایش این فرکانس ها وضوح صدا به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. 

تنظیم اکولایزر تلویزیون

تنظیم کانال مرکزی

تنظیم کانال مرکزی نیز روشی برای افزایش صدای تلویزیون است. شما می توانید با تنظیم کانال مرکزی گزینه هایی مانند Concert Hall، Movie و غیره را غیرفعال کرده و به صورت دستی به برقراری تنظیمات دلخواه اقدام نمایید.برای انجام تنظیمات کانال مرکزی برای زیاد شدن صدای تلویزیون دو روش وجود دارد که آن را به اختصار توضیح می دهیم :

 •  نخستین روش این است که در مواقع مورد نیاز صدای دستگاه تلویزیون را کم یا زیاد کرده و سپس تنظیمات کانال مرکزی را در حداکثر خود قرار دهید تا صدای مکالمه و دیالوگ ها نیز در سطح قابل قبولی شنیده شوند.
 • روش دوم به این صورت است که تنظیمات کانال مرکزی را در مقدار صفر قرار داده و سایر بلندگوها را خاموش نمایید. حال می توانید حجم صدا را به میزان دلخواه تغییر دهید. در این روش در حقیقت از یک بلندگوی تک استفاده می نمایید. هنگامی که بلندی صدا مانند دیگر کانال ها بود تنظیم به این روش سبب کاهش صدای خیلی بلند در برخی از موقعیت های فیلم ها و یا در هنگام پخش آگهی های بازرگانی می شود.

نحوه تنظیم بلندگوها برای زیاد شدن صدای تلویزیون با استفاده از کابل

اتصال تلویزیون به پخش کننده های صوتی با کابل صدای باکیفیتی را از تلویزیون تولید کرده و موجب افزایش صدای تلویزیون می شود.برای تنظیم بلندگوهای خارجی باید ابتدا پورت های تلویزیون را بررسی کرده و نحوه اتصال را تشخیص دهید. اتصال اسپیکرها با کابل به تلویزیون ها معمولا به کمک کابل های RCA، کابل های آنالوگ 3.5 میلی متری، فیبر نوری، کابل کواکسیال و کابل HDMI انجام می گیرد.

روش اتصال با کابل RCA، یکی از روش های قدیمی و پرکاربرد در اتصال اسپیکر به تلویزیون است. با این روش صدای تلویزیون فقط به صورت استریو دو کاناله ( چپ و راست) پخش می شود نه به صورت فراگیر. اگر تلویزیون شما دارای درگاه RCA نیست احتمالا دارای خروجی 3.5 میلی متری برای هدفون است. با این روش نیز نمی توانید صدای فراگیر را تولید نمایید و فقط راهی برای افزایش صدای تلویزیون و ایجاد صدای استریو است. کابل های نوری نیز عملکردی مشابه با کابل های HDMI دارند اما استفاده از آن ها خیلی رایج نیست.

نحوه تنظیم صدای تلویزیون با استفاده از HDMI ARC 

اتصال تلویزیون به اسپیکرهای خارجی با کابل HDMI ARC یکی از بهترین روش ها برای افزایش صدای تلویزیون است و با این روش افتی در کیفیت صدا رخ نخواهد داد. اکثر تلویزیون های امروزی قابلیت اتصال به کابل های ARC را دارا می باشند. جهت اتصال تلویزیون به بلندگو به روش ARC باید از کابل های HDMI 1.4 و یا بالاتر استفاده نمایید. برای اتصال مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از کابل HDMI مناسب اتصال صوتی استفاده نمایید.
 • این کابل را به پورت HDMI IN ARC وصل کنید.
 • بلندگوهای خارجی را روشن کنید.
 • صدای با کیفیت از بلندگوهای خارجی پخش خواهد شد.

تنظیم صدای تلویزیون سامسونگ

در تلویزیون های سامسونگ 3 حالت برنامه ریزی شده برای تنظیم صدای تلویزیون وجود دارد :

 1. حالت استاندارد ( تنظیمات پیش فرض تلویزیون )
 2. حالت بهینه سازی شده (Optimized )
 3. حالت تقویت صدا (Amplify)

انتخاب هر کدام از این حالت ها بسیار آسان می باشد که ما در اینجا دو روش که در تلویزیون های سامسونگ متداول می باشد را برای شما توضیح می دهیم برای این کار روش های زیر را دنبال کنید 

 1. در تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ، دکمه‌ی Home روی کنترل را انتخاب کنید.
 2.  سپس از صفحه باز شده روی گزینه «Quick Settings» اسکرول کنید.
 3.  وارد «Sound Mode» شوید.

همچنین می توان مراحل زیر را روی تمامی تلویزیون های سامسونگ انجام داد 

 1. با فشردن دکمه Home وارد صفحه تنظیمات تلویزیون شوید
 2. از منوی باز شده گزینه Sound و سپس Sound Mode را انتخاب کنید.( حالت صدای مورد رضایت خود را می توانید انتخاب کنید )
 • استاندارد (Standard) : صدای استاندارد و متعادل تلویزیون می باشد که در آن بر هیچ تن صدایی، مثل باس‌ یا صدای غیر معمولی وجود ندارد.
 • بهینه (Optimized) : در این حالت از جلوه های ویژه روی صدا استفاده شده و ممکن است صدا حجیم تر به گوش برسد
 • تقویت‌ (Amplify) : در این حالت صدای تلویزیون کاملا تقویت شده 

تنظیم صدای تلویزیون سامسونگ

جمع بندی :

ما در این مقاله به بررسی راه های تقویت صدای تلویزیون پرداخته ایم و 7 روش افزایش صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و….را برای شما شرح دادیم در صورتیکه مشکل صدای تلویزیون شما بسیار کم و غیر معمول می باشد می توانید از روش های بالا صدای تلویزیون خود را تقویت کنید. و یا در صورت بروز مشکلات سخت افزاری می توانید به مراکز تعمیرات مراجعه کنید

در پایان شایان ذکر می شویم در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید با کارشناسان تعمیر تلویزیون در منزل استاد تی وی در ارتباط باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها