طول عمر تلویزیون

در این مقاله به معرفی ترفند ها و راهکار های افزایش طول عمر تلویزیون می پردازیم. امروزه تلویزیون های به یکی از پرکاربرد ترین و اصلی ترین وسایل زندگی اکثر خانواده ها تبدیل شده اند. این دستگاه ها برای مشاهده فیلم، سریال، انیمیشن و … کاربرد دارند. تلویزیون ها جز آن دسته از دستگاه هایی می باشند که به یک رده سنی خاص اختصاص ندارد و تمام اقشار جامعه با هر سن و سالی از ان ها استفاده میکنند.

اما این محصولات به ویژه تلویزیون های نسل جدید، بسیار حساس هستند و با ظرافت خاصی طراحی و ساخته شده اند. ظرافت، حساسیت و … تلویزیون های جدید سبب شده است که کوچکترین ضربات فیزیکی، نوسانات برق، ورود آب به درون دستگاه و … بتواند به آنها آسیب بزنند.

نحوه ی مراقبت از تلویزیون

نحوه مراقبت کردن از تلویزیون ها یک امر بسیار مهم و ضروری برای افزایش طول عمر تلویزیون است. وظیفه ی شما به عنوان مصرف کننده این است که با یادگیری نحوه صحیح مراقبت از تلویزیون و یا دیگر کالا های مصرفی خود، طول عمر محصول مد نظر خود را افزایش دهید تا بتوانید در یک بازه زمانی طولانی تر و با کیفیت بیشتر، از محصول خود استفاده نمایید.

در ادامه برخی از راهکار ها و ترفند های افزایش طول عمر تلویزیون را معرفی خواهیم کرد.

1- تنظیم روشنایی در تلویزیون ال ای دی

برای تنظیم روشنایی تلویزیون ال ای دی باید از طریق کنترل دستگاه وارد بخش منو و سپس تنظیمات روشنایی دستگاه شوید. به این نکته دقت داشته باشید که نحوه چیدمان و طراحی منو تلویزیون های ال ای دی برندهای مختلف با یکدیگر فرق میکند. در مرحله بعد شما میتوانید میزان روشنایی نمایشگر تلویزیون خود را با توجه به سلیقه خود تنظیم کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که روشنایی بیش از حد صفحه نمایش میتواند باعث مصرف بیشتر برق، کاهش طول عمر تلویزیون و …. شود. در نتیجه به شما توصیه میکنیم روشنایی نمایشگر تلویزیون ال ای دی خود را بر روی حالت استاندارد قرار دهید تا هم در مصرف انرژی صرفه جویی کرده باشید و هم طول عمر تلویزیون کاهش پیدا نکند.

تنظیم روشنایی در تلویزیون ال ای دی

2- تنظیم کنتراست تلویزیون

بالا بودن کنتراست تصویر به مرور زمان باعث میشود کیفیت تصویر کاهش یابد. استفاده از سطح کنتراست بالا برای تلویزیون باعث میشود دستگاه نیروی پردازش بیشتری از دست بدهد و همین امر سبب کاهش طول عمر تلویزیون خواهد شد. به شما توصیه می کنیم سطح کنتراست تلویزیون خود را بر روی حالت استاندارد تنظیم کنید و بهتر است که هر چند وقت یکبار، سطح کنتراست تلویزیون را تغییر داده و آن را روی حالت جدیدی قرار دهید.

3-استفاده از پارچه میکروفایبر

استفاده از پارچه های میکروفایبر یکی از بهترین راهکارهای موجود برای تمیز کردن تلویزیون می باشد. این پارچه ها به علت ساختار بسیار مناسبی که دارند می توانند تمام آلودگی های روی سطح تلویزیون را پاک کنند. استفاده از پارچه های ضخیم با بافت سخت باعث میشود بر روی نمایشگر تلویزیون شما خط های ریزی به وجود بیاید که کیفیت تصویر و زیبایی تلویزیون را از بین میبرد.

4- عدم استفاده از محلول های پاک کننده

عدم استفاده از محلول های پاک کننده به ویژه محلول های حاوی الکل ، استون و … یکی از راهکار های بسیار تاثیرگذار بر روی طول عمر تلویزیون می باشد. برای تمیز کردن تلویزیون بهتر است از محلول های مخصوص این کار استفاده کنید.

قبل از تمیز کردن تلویزیون ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سپس دستمال را به محلول مخصوص آغشته کرده و بر روی صفحه نمایش بکشید. به این نکته دقت داشته باشید که محلول را به هیچ عنوان به صورت مستقیم بر روی تلویزیون نریزید.

عدم استفاده از محلول های پاک کننده

5- استفاده از تنظیم کننده ولتاژ یا محافظ برق

نوسانات جریان برق، قطع ناگهانی برق شهری و … جز عوامل بسیار تاثیرگذار بر روی طول عمر تلویزیون ها می باشند.قطع شدن ناگهانی برق و نوسانات جریان برق جز اتفاقاتی هستند که کنترل و جلوگیری از آن ها امکان پذیر نمی باشد. در نتیجه شما باید برای افزایش طول عمر تلویزیون خود و حفظ سلامتی آن از یک تنظیم کننده ولتاژ یا محافظ مرغوب استفاده نمایید.

دقت داشته باشید که حتما از یک محصول با کیفیت برای تلویزیون خود استفاده نمایید زیرا محافظ های بی کیفیت نه تنها باعث حفظ سلامتی تلویزیون نمی شوند بلکه می توانند آسیب های جدی تری نیز به تلویزیون وارد کنند.

6- انرژی دستگاه خود را با خاموش کردن تلویزیون حفظ کنید

قرار دادن تلویزیون بر روی حالت استندبای سبب میشود که جریان برق به طور دائم درون دستگاه در جریان باشد. قرارگیری دائم تلویزیون بر روی این حالت نه تنها باعث کاهش طول عمر تلویزیون می شود بلکه می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدی تر مثل نیاز به تعمیر، نیاز به تعویض قطعات و …. نیز در تلویزیون شود. 

در نتیجه به شما توصیه می کنیم همیشه بعد از اتمام کار خود، تلویزیون را خاموش کنید تا از آسیب های ناشی از حالت استندبای جلوگیری کنید.

7- ایجاد تهویه مناسب و جلوگیری از گرم شدن تلویزیون

تلویزیون ها مانند سایر دستگاه هایی که از انرژی برق برای فعالیت استفاده می کنند، گرما تولید میکنند. استفاده طولانی مدت از تلویزیون باعث میشود گرمای تولید شده توسط دستگاه نیز افزایش یابد. در نتیجه شما باید یک مکان ایده آل با یک تهویه مناسب را برای تلویزیون خود تدارک ببینید.

برای این کار بهتر است تلویزیون را در مکان هایی خنک و به دور از رطوبت قرار دهید. استفاده از یک تهویه مناسب باعث گرم نشدن بیش از اندازه مدار داخلی دستگاه می شود و میتواند طول عمر تلویزیون را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

ایجاد تهویه مناسب

8- عدم برخورد اشیای تیز یا وارد کردن فشار

همانطور که گفته شد تلویزیون های امروزی در مقابل تلویزیون های قدیمی و سنتی بسیار حساس تر می باشند. این محصولات از ساختاری بسیار ظریف و شکننده برخوردار می باشند. به همین دلیل برخورد اشیا نوک تیز به نمایشگر این دستگاه ها می تواند آسیب های بسیار شدیدی به تلویزیون وارد کند.

دقت داشته باشید که برخی ضربات وارد شده به نمایشگر تلویزیون می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم از یک محافظ صفحه نمایش با کیفیت برای تلویزیون های خود استفاده کنید.

9- محافظت از کنترل تلویزیون

کنترل یکی از وسایل پرکاربرد مربوط به تلویزیون ها می باشد که تمام عملکرد تلویزیون به وسیله این دستگاه کنترل و تنظیم می شود. به شما توصیه می کنیم از کنترل اورجینال و اصلی تلویزیون خود به شدت مراقبت کنید تا آسیب نبیند زیرا پیدا کردن یک کنترل اورجینال و اصلی در بازار شلوغ کالا های دیجیتال بسیار مشکل است.

کنترل های تقلبی و بی کیفیت، طول عمر کنترل اورجینال دستگاه را نداشته و عملکرد ایشان نیز به خوبی کنترل اصلی و اورجینال نمی باشد.

10- کشیدن دوشاخه برق تلویزیون هنگام خاموش بودن دستگاه

کشیدن دوشاخه برق تلویزیون هنگام خاموش بودن دستگاه به ویژه در زمان هایی که برای یک مدت زمان طولانی مثل مسافرت، مهمانی و … با تلویزیون کار ندارید، یک امر بسیار ضروری و مهم است. 

این کار باعث میشود جریان برق درون دستگاه شما قطع و متوقف شود و تلویزیون شما در اثر نوسانات برق، قطع شدن برق، رعد و برق و … آسیب نبیند.  کشیدن دوشاخه برق ضمن افزایش طول عمر تلویزیون باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز میشود و کمک شایانی به شما خواهد کرد. گاهی همین امر علت خاموش و روشن شدن تلویزیون سونی می باشد.

کشیدن دوشاخه برق تلویزیون هنگام خاموش بودن دستگاه

11- از تعمیرکار مناسب کمک بگیرید

تلویزیون های جدید از سیستم برق کشی، پنل ها و عملکرد بسیار پیچیده و به روزی برخوردار می باشند. این امر سبب می شود تعمیر و تعویض قطعات این دستگاه ها توسط هر کسی امکان پذیر نباشد. امروزه تعمیرکاران ناآگاه و بدون تخصص بسیار زیادی برای تعمیر تلویزیون های نسل های جدیدی اقدام میکنند.

این افراد نه تنها مشکل تلویزیون شما را رفع نمیکنند بلکه آسیب های جدی تری نیز به دستگاه شما وارد خواهند کرد. به همین منظور به شما توصیه می کنیم برای تعمیر ، تعویض قطعات و سرویس تلویزیون خود تعمیرکاران و تکنسین های متخصص و کاربلد کمک بگیرید.برای اینکار میتوانید به نمایندگی های اصلی برند تلویزیون خود یا نمایندگی ها تخصصی تعمیرات تلویزیون مراجعه فرمایید.

همچنین بخوانید: تعمیر تلویزیون ال ای دی

عمر تلویزیون ال ای دی چقدر است؟

طول عمر تلویزیون ال ای دی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و نمی توان یک عدد دقیق برای آن در نظر گرفت. بسیاری از کارشناسان و تجربیات مصرف کنندگان نشان میدهد که تلویزیون های ال ای دی به طور میانگین بین ۶۰ هزار ساعت تا ۱۰۰ هزار ساعت عمر میکنند.

اختلاف موجود بین طول عمر تلویزیون دارای دلایل متفاوتی می باشد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • کیفیت ساخت محصول
  • رعایت موارد نام برده در نگهداری تلویزیون
  • خرید تلویزیون از برندهای معتبر
همچنین بخوانید: بررسی تلویزیون 4k

کدام تکنولوژی عمر بیشتری دارد؟

فناوری و تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی با یکدیگر فرق می کند. در نتیجه این تلویزیون ها دارای طول عمر های متفاوت با هم می باشند. به طور میانگین طول عمر تلویزیون های ال سی دی بین ۳۰ هزار ساعت تا ۶۵ هزار ساعت می باشد.

این عدد برای تلویزیون های ال ای دی به ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار ساعت افزایش پیدا میکند. اما طول عمر این محصولات هم وابسته به نحوه مراقبت مصرف کننده و برند تولید کننده محصول دارد. به عنوان مثال یک مصرف کننده آگاه می تواند از یک تلویزیون ال سی دی نهایت استفاده را ببرد در حالی که افراد ناآگاه با استفاده از شیوه نگهداری غلط خود میتوانند به تلویزیون ال ای دی خود آسیب زده و طول عمر آن را به شدت کاهش دهند.

همچنین بخوانید: تفاوت تلویزیون LCD و LED

در پایان استفاده از تعمیرکار مناسب به شما این اطمینان خاطر را میدهد که مشکلات دستگاه شما به بهترین شکل ممکن رفع میشود و طول عمر تلویزیون بعد از اتمام فرآیند تعمیرات، کاهش نخواهد یافت.استاد تی وی مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون در منزل به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. در صورتیکه پنل تلویزیون شما دچار شکستگی شود و دیگر قابل تعمیر نباشد می توانید برای فروش با بخش خرید تلویزیون شکسته ما در ارتباط باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها