تلویزیون نانوسل

اختراع صفحه های IPS سبب بروز یک انقلاب بزرگ در صنعت تولید صفحه نمایش تلویزیون ها شد. صفحه نمایش های IPS به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی ارتقا یافتند و به نمایشگرهای نانوسل تبدیل شدند. شرکت ال جی به عنوان اولین تولیدکننده تلویزیون نانوسل و به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه شناخته می شود و نقشی اساسی در توسعه تکنولوژی نانوسل ( Nano Cell ) داشته است.

در ادامه این مقاله به بررسی نقاط قوت و ضعف این تلویزیون ها و مقایسه ان ها با تلویزیون های QLED  و OLED می پردازیم.

تاریخچه تلویزیون نانوسل

شرکت ال جی در سال های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ میلادی از فناوری نانوسل در تلویزیون های خود رونمایی کرد. این کمپانی که جز یکی از بزرگترین و نام آشنا ترین شرکت های تولید کننده تلویزیون، لوازم خانگی و … محسوب میشود، اولین تلویزیون نانوسل را به بازار خرید و فروش تلویزیون و لوازم خانگی ارائه کرد.

معرفی تلویزیون نانوسل توسط شرکت ال جی در همان سال ابتدایی عرضه باعث بروز یک تحول عظیم در تلویزیون ها شد. تکنولوژی نانوسل ( Nano Cell ) در حال حاضر به صورت انحصاری به کمپانی ال جی تعلق دارد و تنها این کمپانی حق استفاده از این تکنولوژی ( Nano Cell )  را دارد.

تلویزیون نانوسل چیست؟

فناوری به کار رفته در تلویزیون نانوسل باعث افزایش شدت رنگ ها در تلویزیون می شود. تلویزیون های نانوسل از وضوح تصویر فوق العاده ای برخوردار هستند و جزئیات تصویر را به بهترین شکل ممکن نمایش می دهند. تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون نانوسل می تواند طول موج های جدیدی از نور را جذب نماید به همین دلیل از خلوص رنگی فوق العاده ای  برخوردار است.

در تلویزیون های نانوسل تولید شده توسط شرکت ال جی دیگر خبری از افت کیفیت تصویر، درخشش صفحه نمایش هنگام قرار گرفتن در مقابل نور های محیطی، ناپایداری و … نیست.

تلویزیون نانوسل چیست

بررسی سیر تغییر در پنل های تلویزیون ها

همانطور که می دانید بعد از اتمام دوره تلویزیون های سنتی، به ترتیب صفحه نمایش های QLED، OLED،LED، LCD وارد بازار شدند. کمپانی ال جی از نقش قابل توجهی در سیر تکاملی پنل و صفحه نمایش تلویزیون ها برخوردار است و این نقش در سال ۲۰۱۷ با ارائه صفحه نمایش های نانوسل پر رنگ تر نیز شده است.

تلویزیون نانوسل ال جی در واقع از ورژن آپدیت شده و به روز صفحه نمایش های IPS استفاده می کند. شرکت ال جی امروزه از صفحه نمایش های IPS معمولی برای ساخت دیگر تلویزیون های خود بهره میبرد.

تلویزیون نانوسل با چه فناوری ساخته شده است؟

فناوری به کار رفته در تلویزیون نانوسل، از قرارگیری تعداد بسیار زیادی ذرات نانو در کنار یکدیگر تشکیل شده است. ذرات نانو به کار گرفته شده در این تکنولوژی از ابعاد بسیار کوچکی برخوردار هستند، اما کارایی و عملکرد فوق العاده ای دارند. در تلویزیون نانوسل بین صفحه نمایشگر و برد حاوی لامپ های ال ای دی، یک صفحه تشکیل شده از ذرات نانو به کار رفته است.

این صفحه سفید رنگ باعث تصفیه و جهت دهی پرتو های منتشر شده از لامپ های ال ای دی می شود. به همین دلیل کیفیت تصویر تلویزیون های نانوسل و وضوح رنگ های آن بسیار بالاست.

فناوری تلویزیون نانوسل

تلویزیون های نانوسل به چه شکل عمل می کنند؟

در تلویزیون نانوسل علاوه بر صفحه نمایشگر و برد لامپ های ال ای دی، از یک صفحه نانو نیز استفاده می شود. همانطور که گفته شد این صفحه سفید رنگ نازک باعث جهت دهی مناسب پرتو های منتشر شده از برد لامپ های ال ای دی می شود. صفحه نانو موجود در تلویزیون نانوسل رنگ های نمایش داده شده را اشباع می کند و می تواند طول موج های متنوع تری نسبت به سایر تلویزیون های بازار نمایش دهد.

عملکرد تلویزیون های نانوسل به قدری زیبا و چشم نواز است که تمام دنیای تصویر را به چالش کشیده است. به طوری بسیاری از کارشناسان تصویر پخش شده توسط تلویزیون نانوسل را فراتر از تصاویر طبیعی نام گذاری کرده اند.

مزایای تلویزیون نانوسل

در این بخش به بررسی نقاط قوت تلویزیون نانوسل می پردازیم. تلویزیون نانوسل دارای قیمت بسیار مناسب تری نسبت به تلویزیون های اولد می باشد. این تلویزیون ها زاویه دید بسیار عالی و کیفیت رنگی فوق العاده ای دارند. به علاوه از فرمت های گوناگون مثل Dolby Atmos پشتیبانی می کنند. این محصولات برای استفاده در محیط های روشن بسیار مناسب هستند. تلویزیون های نانوسل دارای امکانات نرم افزاری بسیاری می باشند و می توانند تصاویر را با کیفیت سینمایی به صورت کاملا زنده و طبیعی پخش نمایند.

معایب تلویزیون نانوسل

تمامی مدل های تلویزیون علاوه بر مزایای خود معایبی هم دارند که در این بخش به بررسی معایب تلویزیون نانوسل می پردازیم از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکنواختی و عدم تفکیک مناسب رنگ خاکستری و مشکی
 • کیفیت پایین رنگ مشکی در مکان های تاریک
 • کنتراست معمولی

معایب تلویزیون نانوسل

معرفی تلویزیون های OLED و QLED

تلویزیون های OLED و QLED نیز در کنار تلویزیون نانوسل جز نسل های جدید تلویزیون به حساب می آیند. فناوری ساخت این تلویزیون ها بر خلاف تلویزیون نانوسل تنها به شرکت ال جی تعلق ندارد و دیگر کمپانی ها مثل سامسونگ، سونی و … نیز از این مدل تلویزیون ها تولید می کنند.

بزرگترین تفاوت تلویزیون های OLED و QLED با تلویزیون نانوسل، عدم حضور صفحه سفید رنگ تشکیل شده از ذرات نانو بین نمایشگر و برد لامپ می باشد. البته تلویزیون های OLED و QLED از نظر قیمت، کیفیت تصویر، کنتراست، میزان روشنایی و … نیز با تلویزیون نانوسل تفاوت دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مقایسه تلویزیون های نانوسل با تلویزیون های OLED و QLED

تلویزیون های OLED و QLED با تلویزیون های نانوسل از جنبه های مختلف و گوناگونی تفاوت دارند. ما در این بخش به بررسی تفاوت های اصلی و اساسی بین این تلویزیون ها می پردازیم.

تلویزیون نانوسل با QLED

 • تلویزیون  QLED عمق تصویر مشکی بهتری نسبت به تلویزیون نانوسل ارائه می دهد.
 • تلویزیون های نانوسل در محیط های روشن دارای بهترین عملکرد ممکن در بین تمام تلویزیون ها می باشند.
 • فناوری پنل در تلویزیون QLED با VA و در تلویزیون نانوسل با IPS ایجاد می شود.
 • فناوری صوتی بکار رفته در تلویزیون های QLED با فرمت Dolby می باشد ولی در تلویزیون نانوسل با فرمت Dolby Atmos قابل اجراست.
 • در تلویزیون نانوسل قابلیت ارتقاء کیفیت تا (4K ( Film Maker Mode را پشتیبانی می کند اما در تلویزیون QLED این قابلیت به صورت هوشمند ( Ambient Mode) می باشد.

همچنین بخوانید: بررسی تلویزیون QLED

تلویزیون نانوسل با OLED

 • در تلویزیون ها اولد هر پیکسل می تواند به صورت مستقل خاموش و روشن شود ولی این قابلیت در یک تلویزیون نانوسل وجود ندارد و تمام پیکسل ها به طور همزمان برق مصرف می کنند.
 • تلویزیون های OLED تصویر بهتری نسبت به تلویزیون های نانوسل منتشر می کنند.
 • تلویزیون های نانوسل در مقابل تلویزیون های OLED و QLED از کنتراست ضعیف تری برخوردار هستند.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی تلویزیون OLED

تفاوت تلویزیون نانوسل با QLED،OLED

برتری های فناوری نانوسل با سایر پنل های تلویزیون

رنگ های واقعی

فناوری نانو به کار رفته در تلویزیون های نانوسل سبب شده است که این تلویزیون ها بتوانند رنگ ها را با کیفیت و وضوح بسیار خوبی نمایش دهند. صفحه نانو موجود در این محصولات باعث می

شود، طول موج رنگ های اصلی به شکل بهتری به صفحه نمایشگر تلویزیون برسد و بیننده رنگ ها را با کیفیت بیشتر مشاهده کند.

جزئیات ریز با بهترین کیفیت

جهت دهی مناسب نور در این تلویزیون ها باعث شده است که جزئیات تصویر با بهترین کیفیت ممکن و به صورت کامل تفکیک شده نمایش داده شوند. به طوری که بیننده می تواند جزئیات تصویر را با خلوص رنگی بسیار مناسبی مشاهده کنند.

ظرافت تلویزیون

اضافه شدن صفحه نانو بین نمایشگر و برد لامپ های ال ای دی سبب ضخیم شدن نمایشگر تلویزیون های نانوسل نشده است و این محصولات با ظرافت و طراحی بسیار جذابی به بازار خرید و فروش لوازم خانگی وارد می شوند. طراحی زیبای این محصولات یکی از دلایل اصلی پرفروش بودن آنها می باشد.

برتری های تلویزیون نانوسل

زاویه دید گسترده

تلویزیون نانوسل می تواند زاویه دید بسیار گسترده ای (حدود ۱۸۰ درجه) را به نمایش بگذارد، بدون اینکه از کیفیت تصویر در زوایای مختلف کم شود. این ویژگی یکی از اصلی ترین مزیت های تلویزیون نانوسل می باشد و باعث شده است که امروز از این تلویزیون ها در اکثر مکان های شلوغ و پرجمعیت استفاده شود.

تلویزیون های نانوسل که تا الان وارد بازار شده اند؟

همانطور که گفته شد تلویزیون نانوسل به طور انحصاری توسط شرکت ال جی تولید و عرضه می شود. از سری تلویزیون های نانوسل عرضه شده توسط این شرکت میتوان به :

 • تلویزیون ال جی مدل 65SJ85000GI
 • تلویزیون ال جی مدل 49SJ8000
 • تلویزیون ال جی مدل NANO 86
 • تلویزیون ال جی مدل  NANO 90 
 • تلویزیون ال جی مدل  SK9000
 • تلویزیون ال جی مدل  SK9500
 • تلویزیون ال جی مدل SK8000

دقت داشته باشید که هنگام خرید تلویزیون نانوسل به سراغ برند ها سامسونگ، ایکس ویژن، سونی و … نروید زیرا تکنولوژی و فناوری نانوسل تنها در اختیار کمپانی ال جی قرار دارد.

معایب تلویزیون نانوسل ال جی

شاید تنها ایراد تلویزیون های نانوسل ال جی قیمت آن باشد. قیمت تلویزیون های نانوسل ال جی به دلیل کاربرد و امکاناتی که دارد از تلویزیون های معمولی بالاتر است. اما باید توجه داشت که هر چه یک محصول کیفیت بالاتری داشته باشد، برای تهیه آن باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. شما کاربران باید توجه داشته باشید که تلویزیون‌های نانوسل ال‌جی شما را مجذوب خود می‌کنند و ارزش واقعی خود را در طول زمان به شما نشان می‌دهند.توجه داشته باشید که این مدل از تلویزیون در صورت خرابی نیاز به متخصص زبده دارد که برای مشاوره می توانید با تعمیر تلویزیون ال جی ارتباط برقرار کنید.

بین مدل های مختلف تلویزیون کدام را انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید یک تلویزیون نانوسل کاملا بستگی به شرایط شما دارد. به عنوان مثال آپشن هایی مثل بودجه و هزینه قابل تامین برای خرید تلویزیون، سایز و ابعاد مورد نیاز، کاربرد مد نظر خریدار و … همگی بر روی خرید شما تاثیر گذار خواهد بود.

در نتیجه برای خرید یک تلویزیون نانوسل باید ابتدا از امکانات و قابلیت های موجود در تلویزیون اطلاع یابید سپس سایز مورد نظر خود را انتخاب و در انتها هزینه تلویزیون را پرداخت نمایید. اما پیشنهاد ما به شما انتخاب تلویزیون های نانوسل به روز تر و جدید تر است. زیرا این محصولات مشکلات نسل های قبلی خود را ندارند و آپشن های تازه ای نیز به آن ها اضافه شد است.  

در پایان مقاله توجه داشته باشید تلویزیون نانوسل که از فناوری پیشرفته تر و به روزتری برخودار است در صورت نیاز به تعمیر تلویزیون باید از تکنسین های خبره و کار بلد استفاده کرد. مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون در منزل استاد تی وی در تماس باشید این مرکز به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها