ویژگی های تلویزیون سه بعدی

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تلویزیون های سه بعدی مثل تلویزیون های ال سی دی، ال ای دی ، اولد و … وارد بازار شدند. تلویزیون های سه بعدی بعد از عرضه توسط کمپانی های بزرگ به سرعت به یکی از جذاب ترین کالا های بازار خرید و فروش تلویزیون تبدیل شدند. این محصولات که می توانستند تصاویر را برای بینندگان خود به واقعیت تبدیل کنند به سرعت توسط بسیاری از افراد جامعه خریداری شدند.

اما تکنولوژی، نحوه عملکرد، قابلیت ها، معایب و …  تلویزیون 3D همچنان برای خیلی ها ناشناخته است. در نتیجه در ادامه مقاله به بررسی نحوه ی کار تلویزیون های سه بعدی و ویژگی تلویزیون های سه بعدی می پردازیم.

تلویزیون سه بعدی چیست و چگونه کار می کند؟

تلویزیون سه بعدی از نوعی نمایشگر استفاده می کند که می توانند تصاویر، فیلم ها و بازی های مخصوص را به صورت کاملا برجسته و سه بعدی نمایش دهد. تلویزیون سه بعدی در واقع چشم و مغز انسان را فریب میدهد و عمق تصویر را برای بیننده به نمایش میگذارد.

عملکرد تلویزیون های سه بعدی به شکلی است که این تلویزیون ها دو تصویر متفاوت و مجزا یکی برای چشم راست و یکی برای چشم چپ منتشر میکنند. این دو تصویر درون مغز به یک تصویر سه بعدی تبدیل شده و بیننده احساس میکند که تصویر به واقعیت تبدیل شده است.

تلویزیون سه بعدی

نمایش تصاویر سه بعدی در تلویزیون های مسطح و دو بعدی؟

برای بسیاری از افراد سوال است که یک صفحه مسطح دو بعدی چگونه میتواند یک تصویر سه بعدی را به نمایش بگذارد. همانطور که گفته شد تلویزیون سه بعدی دو تصویر مجزا برای هر یک از چشم های انسان به نمایش می گذارند در صورتی که تلویزیون های دو بعدی تنها یک تصویر واحد را پخش می کنند.

اما عوامل دیگری مثل فاصله بین چشم های انسان، عینک های مخصوص تلویزیون سه بعدی و … نیز بر روی تصویر این تلویزیون ها موثر هستند. به طوری که اگر بدون عینک مخصوص به مشاهده تصاویر سه بعدی بپردازید تنها یک تصویر بهم ریخته مشاهده خواهید کرد.

تفاوت تلویزیون های سه بعدی نسل قدیم و جدید

تلویزیون های سه بعدی قدیمی از طریق روش آناگلیف اقدام به پخش تصاویر سه بعدی میکردند. این روش با کمک عینک های طلقی آبی و قرمز امکان پذیر بود ولی یک ایراد بسیار بزرگ داشت. ایراد این تکنولوژی این بود که فیلتر های رنگی ان مانع عبور طول موج های مربوط به رنگ های مشابه خود می شدند.

اما تلویزیون های سه بعدی جدیدتر از اکتیو شاتر استفاده میکنند. عینک این تلویزیون ها بسیار پیشرفته تر و گران تر از تلویزیون های سه بعدی قدیمی تر است و دارای گیرنده و آنتن نیز می باشد. هنگام مشاهده تصویر سه بعدی مربوط به تلویزیون سه بعدی با فناوری اکتیو شاتر دیگر با مشکلات تلویزیون های سه بعدی قدیمی تر مواجه نخواهید شد.

تلویزیون های سه بعدی نسل قدیم و جدید

تفاوت VR و 3D چیست؟

VRیک فضای واقعیت مجازی را برای کاربران خود به کمک یک کلاه مخصوص ایجاد میکند. کاربران VR خود را درون تصویر نمایش داده شده توسط  تکنولوژی وی آر مشاهده میکنند و این فضای مجازی به طور کامل و همه جانبه برای کاربران نمایش داده می شود.

اما در هنگام استفاده از تلویزیون های سه بعدی شما نمیتوانید در  فضای مجازی به وجود آمده حرکت کنید یا مسیر های جدیدی را امتحان کنید و تنها می توانید با کمک عینک های سه بعدی از یک تصویر سه بعدی و عمق آن تصویر لذت ببرید.

تفاوت وی آر با سه بعدی

تبدیل تلویزیون ال جی به تلویزیون سه بعدی

برای تبدیل تلویزیون ال جی دو بعدی به یک تلویزیون سه بعدی باید ابتدا تلویزیون شما از قابلیت پخش تصاویر سه بعدی برخوردار باشد. در غیر این صورت باید از یک دستگاه جانبی برای پخش تصاویر سه بعدی توسط تلویزیون ال جی خود استفاده کنید. برای این  منظور می توانید از کارشناس تعمیر تلویزیون ال جی کمک بگیرید.

در صورتی که تلویزیون شما از فناوری پخش تصاویر سه بعدی پشتیبانی کند شما میتوانید از طریق پورت USB دستگاه برای پخش یک تصویر سه بعدی و سپس مشاهده ی آن با کمک عینک های مخصوص اقدام فرمایید. اما اگر استفاده از USB برای شما امکان پذیر نبود و مجبور به گرفتن تصویر از DVD یا گیرنده دیجیتال شدید باید یک دیسک سه بعدی و با کیفیت تهیه کنید. زیرا دیسک های معمولی به صورت سه بعدی پخش نخواهند شد. 

همچنین بخوانید : چگونه تلویزیون معمولی را هوشمند کنیم

فواید تلویزیون های سه بعدی

فایده و ویژگی اصلی یک تلویزیون سه بعدی را میتوانید از اسم آن حدس بزنید. پخش تصاویر سه بعدی به عنوان مهم ترین ویژگی و فایده این تلویزیون ها شناخته می شود. واقعی بودن، جذابیت و هیجان تصاویر سه بعدی سبب شد افرادی که از مشاهده روزانه تصاویر دو بعدی خسته شده بودند به سراغ تلویزیون سه بعدی بروند و از قابلیت های آن برای یک تجربه جدید استفاده نمایند.

به علاوه تلویزیون های سه بعدی قابلیت پخش تصاویر دو بعدی را نیز دارند و نمایش تصاویر سه بعدی تنها قابلیت این نمایشگر ها نمی باشد. در نتیجه شما با خرید یک تلویزیون سه بعدی میتوانید تصاویر دو بعدی و سه بعدی را به صورت همزمان مشاهده کنید.

فواید تلویزیون سه بعدی

تفاوت سه بعدی فعال با سه بعدی غیرفعال

تلویزیون های سه بعدی امروزه به دو صورت فعال Active و غیر فعال Passive به بازار خرید و فروش این محصولات ارائه می شوند. این فناوری ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند که عملکرد و کیفیت ان ها را تحت تاثیر قرار میدهد. در ادامه به بررسی هر کدام از این فناوری ها می پردازیم.

سه بعدی فعال یا  ACTIVE 3D

سه بعدی فعال یا ACTIVE 3D نسبت به سه بعدی غیر فعال یا PASSIVE 3D گران تر، پیچیده تر و با کیفیت تر است. سه بعدی فعال نسبت به سه بعدی غیر فعال قدیمی تر است اما کیفیت ، قیمت و … بیشتری نسبت به سه بعدی غیر فعال دارد. اساس و پایه عملکرد تلویزیون سه بعدی اکتیو نمایش تصاویر برای چشم چپ و راست به صورت جداگانه است.

در تلویزیون سه بعدی ACTIVE 3D هرچه سرعت نمایش فریم های مربوط به هر چشم بیشتر باشد، تصاویر نرم تر و با کیفیت بیشتری به بیننده عرضه میشود و به بیننده احساس طبیعی بودن بیشتری دست میدهد.

سه بعدی غیرفعال یا PASSIVE 3D

فناوری غیر فعال یا PASSIVE 3D در واقع همان روشی است که از آن برای نمایش تصویر سه بعدی در سالن های سینما در شهر بازی ها و … استفاده می شود. عینک سه بعدی مربوط به تلویزیون سه بعدی غیرفعال تنها وظیفه تفکیک تصاویر مربوط به هر چشم را بر عهده دارد و هیچ گونه سیم کشی، گیرنده  و امکانات به خصوصی ندارد.

تلویزیون سه بعدی غیر فعال نیز مانند تلویزیون سه بعدی  فعال از طریق نمایش تصویر تفکیک شده برای هر چشم اقدام به فریب دادن چشم و ذهن انسان و نمایش تصویر سه بعدی می کند.

همچنین بخوانید : بررسی مشکلات تلویزیون سونیا

معایب تلویزیون سه بعدی

تلویزیون سه بعدی در کنار تمام خصوصیات هیجان انگیزی که دارد معایبی هم به همراه دارد که به بررسی آن می پردازیم

سرگیجه پس از فیلم سه بعدی

تلویزیون های سه بعدی برای نمایش یک تصویر سه بعدی از عینک های مخصوص کمک می گیرند و یک تصویر کاملا تفکیک شده را برای هر چشم منتشر میکنند. در نتیجه هر چشم به صورت جداگانه بر روی یک تصویر متمرکز است و تقعر خود را نسبت به آن تنظیم می کند به همین علت مغز نیز برای تحلیل اطلاعات رسیده از چشم ها گیج میشود.

در نتیجه این اتفاقات باعث میشوند، تصویر پخش شده از تلویزیون سه بعدی باعث بروز سرگیجه و سردرد شود. طبق تحقیقات انجام شده در سالیان اخیر، بسیاری از دانشمندان به این نتیجه رسیدند اگر چشم سالمی داشته باشید هنگام مشاهده تصاویر سه بعدی حتما دچار سرگیجه یا سر درد خواهید شد.

سرگیجه پس از فیلم سه بعدی

الزامی بودن عینک سه بعدی

عینک های سه بعدی وظیفه تفکیک تصاویر نمایش داده شده توسط تلویزیون سه بعدی را بر عهده دارند. به طوری که اگر از عینک های مخصوص برای دیدن تصاویر سه بعدی استفاده نکنید نمی توانید بعد سوم تصویر را درک کنید و در مواردی یک تصویر بهم ریخته و آشفته را مشاهده خواهید کرد.

عینک های سه بعدی مخصوصا عینک های مربوط به فناوری اکتیو از قیمت نسبتا زیادی برخوردار هستند. آسیب پذیری، قیمت بالا، عادت نداشتن بسیاری از کاربران به عینک های سه بعدی و … همگی دست به دست هم داده اند تا الزامی بودن را به یکی از معایب یک تلویزیون سه بعدی تبدیل کنند.

برای تماشای تلویزیون سه بعدی با عینک چه کار کنیم؟

برای تماشای تلویزیون سه بعدی دو نوع عینک در بازار وجود دارد که کاربرد هر کدام را برایتان به اختصار توضیح می دهیم

تماشای تلویزیون سه بعدی با عینک PASSIVE 3D

عینک های مربوط به تلویزیون های سه بعدی غیر فعال یا پسیو به همراه این محصولات به شما ارائه میشوند. این عینک ها به نسبت عینک های مخصوص تلویزیون های اکتیو ارزان تر  و ساده تر هستند. برای تماشا تصویر سه بعدی به کمک این عینک ها باید فیلم سه بعدی را از طریق تلویزیون پخش و عینک را بر روی چشم خود بگذارید و نیاز به هیچ کار اضافه ای نیست.

تماشا تلویزیون سه بعدی با عینک ACTIVE 3D

عینک سه بعدی اکتیو از  پیچیدگی بسیار بیشتری نسبت به عینک های پسیو برخوردار است. قیمت این عینک ها نیز نسبت به عینک های پسیو بیشتر است به همین علت بسیاری از کمپانی ها تولید کننده تلویزیون سه بعدی با فناوری اکتیو، عینک های مخصوص ACTIVE 3D را بر روی محصولات خود قرار نداده و کاربران باید به صورت جداگانه این عینک ها را خریداری نمایند.

برای تماشا فیلم های سه بعدی به کمک این عینک ها باید ابتدا عینک را درون تلویزیون ثبت نمایید تا تلویزیون بتوانید آن را شناسایی کند سپس آن را بر روی چشم خود بگذارید و تصویر را به صورت سه بعدی مشاهده فرمایید.

عینک سه بعدی فعال

چگونه عینک سه بعدی را به تلویزیون وصل کنیم؟

لازم به ذکر است که برای مشاهده تصاویر سه بعدی با عینک PASSIVE نیاز به وصل کردن عینک به تلویزیون نیست و تنها باید عینک را بر روی چشمان خود قرار دهید. ولی برای مشاهده تصاویر سه بعدی با عینک ACTIVE باید از طریق گیرنده موجود در عینک آن را به تلویزیون وصل کنید تا سیستم تلویزیون آن را شناسایی کند. 

پخش تصاویر سه بعدی در تلویزیون سامسونگ

برای پخش یک تصویر سه بعدی در تلویزیون های سامسونگ و مشاهده آن باید از یک تلویزیون با قابلیت پخش تصاویر سه بعدی برخوردار باشید سپس یک عینک مخصوص مشاهده تصاویر سه بعدی که با تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون شما سازگاری داشته باشد خریداری کنید.

در انتها دقت داشته باشید که فیلم نمایش داده شده نیز به صورت سه بعدی و مخصوص تلویزیون سه بعدی تولید شده باشد. شما میتوانید فیلم های دو بعدی را نیز به صورت سه بعدی تماشا کنید اما کیفیت ایشان بسیار پایین تر فیلم هایی خواهد بود که از ابتدا به صورت سه بعدی تولید شده اند.

تنظیمات مربوط به پخش فیلم سه بعدی در مدل های مختلف تلویزیون های سه بعدی سامسونگ متفاوت است و شما میتوانید آموزش پخش این تصاویر را از طریق دفترچه راهنما مربوط به تلویزیون خود مطالعه فرمایید.

تماشای فیلم سه بعدی بدون عینک مخصوص

تماشا فیلم سه بعدی بدون عینک مخصوص در حال حاضر امکان پذیر نمی باشد زیرا هیچ یک از تولید کنندگان تلویزیون های سه بعدی به این تکنولوژی دست نیافته و از ان استفاده نمیکنند. اما اخیرا دانشمندان ام آی تی توانسته اند به تکنولوژی جدیدی دست یابند که با کمک آن کاربران می توانند تصاویر سه بعدی را بدون عینک مخصوص نیز مشاهده کنند.

این فناوری در حال حاضر به صورت عمومی در دسترس کاربران قرار نگرفته است و قرار است از این سیستم برای اولین بار در سینما ها و سالن های نمایش مخصوص پخش تصاویر سه بعدی استفاده شود.

تفاوت تصاویر سه بعدی سینما با تلویزیون

اساس و پایه عملکرد تلویزیون سه بعدی خانگی و نمایشگر سینما با یکدیگر تفاوت ندارد و تفاوت اصلی تصاویر این نمایشگر ها مربوط به مکان پخش آن ها و امکانات اضافی موجود در هر کدام از مکان های فوق می باشد. به عنوان مثال شما میتوایند عمق تصویر و تنظیمات مربوط به تلویزیون سه بعدی را خودتان تنظیم کنید ولی در سینما این امکان برای شما وجود ندارد. 

در برخی سینما ها نیز قابلیت های ویژه ای مثل آب، باد و … مرتبط به تصاویر در حال نمایش وجود دارد که احساس واقعی بودن بیشتری به بیننده القا میکند.

همچنین بخوانید : تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

چرا تلویزیون های سه بعدی در بین مردم رواج ندارند؟

  • قیمت بالای عینک ها مخصوص تلویزیون سه بعدی
  • عدم تولید محتوی های جذاب و متنوع مخصوص تلویزیون سه بعدی
  •  سردرد و سرگیجه شدید ناشی از مشاهده تصاویر سه بعدی
  • قیمت نسبتا بالا

تفاوت تلویزیون LED سه بعدی و تلویزیون هوشمند D3 LED

 تفاوت اصلی بین تلویزیون LED سه بعدی و تلویزیون هوشمند  D3 LED مربوط به امکانات بیشتر تلویزیون های سه بعدی هوشمند مثل  DVD، PVR،  ATVEF، قابلیت اتصال و استفاده از اینترنت و … می باشد.

در پایان مطلب شایان ذکر است در صورت نیاز به تعمیر تلویزیون سامسونگ ، تعمیر تلویزیون ال جی، تعمیر تلویزیون سونی به  و … می توانید با استاد تی وی مرکز تعمیر تلویزیون در محل در ارتباط باشید. کارشناسان ما بصورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها