تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

اگر بخواهیم تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ را مورد بررسی قرار دهیم، دو پارامتر مهم مدنظر قرار می‌گیرد. پارامتر اول سیگنال های قدرتمند تلویزیون دیجیتالی است و پارامتر دوم کیفیت تاثیر بی نظیر در تلویزیون های دیجیتالی است که در تلویزیون های آنالوگ دیده نمی‌شود. این موضوع به دلیل استفاده از سیستم فشرده سازی و کدگذاری در تلویزیون های دیجیتال است.

تلویزیون دیجیتال چیست؟

تلویزیون دیجیتال نسل جدید تلویزیون‌ها بوده و همانطور که از نامش مشخص است در این دستگاه خبری از سیگنال آنالوگ نیست. به طور کلی تلویزیون های دیجیتال در داخل خود یک گیرنده دیجیتال دارند و بدون هیچ دستگاه و تجهیزات اضافی می توانند به شبکه‌های دیجیتالی دسترسی داشته باشند.

عکس های دیجیتالی همان صفر و یک باینری هستند که در ساعت دیجیتالی، اهم متر دیجیتال و چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.دیجیتال بر مبنای فشرده سازی اطلاعات کار می کند. به طور کلی اطلاعات ارسالی مانند صدا، دیتا و ویدیو به روش فشرده سازی وارد کانال فرکانسی دیجیتال می شوند.

درنحوه کار با سیستم های دیجیتال شرایط به این صورت است که فرستنده می تواند چندین نوع اطلاعات و شبکه را به صورت همزمان ارسال نماید. در این سیستم ها امکان ارسال صدا به صورت کد شده یا دیجیتال وجود دارد.

تلویزیون دیجیتال

آنالوگ چیست؟

تلویزیون های crt یا لامپی نمونه های بارزی از انواع تلویزیون آنالوگ هستند. همان طور که از نام این تلویزیون ها مشخص است با سیگنال آنالوگ کار می‌کنند. یعنی تصویر و صوت بر روی یک موج RF قرار گرفته و به واسطه آنتن های هوایی دریافت میشوند. این سیگنال ها به واسطه سیم آنتن وارد تیونر تلویزیون می شوند و از آن بخش به صورت صوت و تصویر و به شکل جداگانه تقسیم خواهند شد.

در واقع صدا به سمت پردازنده صوتی متر حرکت کرده و تصویر به پردازشگرهای تصویر وارد می‌شود و در نهایت شاهد شنیدن صدا از بلندگو هستیم. تصویرنصب توسط لامپ تصویر منتقل شده تا به ما نمایش داده شود.

مشکل تلویزیون آنالوگ

وجود برفک در تصویر یکی از مهمترین مشکلاتی است که برای تلویزیون های آنالوگ دیده می‌شود اما در تلویزیون دیجیتال وجود ندارد. در واقع سیگنالهای آنالوگ نویز را می‌پذیرند و این موضوع سبب می‌شود تا در، دیوار، آهنربا، فلز و هر اشیای دیگری روی کیفیت تلویزیون تاثیر بگذارند.

از سوی دیگر بعد مسافت نیز سبب کاهش کیفیت تلویزیون آنالوگ می شود. تنظیمات تلویزیون آنالوگ باید به دقت صورت بگیرد به طور کلی اگر تنظیمات و فرکانس خاصی روی این تلویزیون‌های دیده نشود در نهایت تلویزیون برفکی خواهد بود اما بررسی ها نشان می دهد که حتی با تنظیمات زیاد باز هم تلویزیون آنالوگ کیفیت اصلی را ندارد.
آنالوگ به صورت پیوسته و متغیر در زمان در حال تغییر هستند. در واقع این سیگنال ها در طول زمان مشخص کم و زیاد میشوند. این تغییرات لحظه ای سبب می شود تا کیفیت تصویر کاهش یابد.

تلویزیون آنالوگ

تفاوت تلویزیون دیجیتال با آنالوگ

تلویزیون های آنالوگ دارای سیگنال های آنالوگ هستند، که به صورت پیوسته تغییر می‌کند یعنی تغییرات این تلویزیون در لحظه بوده و عوامل زیادی روی کیفیت آنها تأثیر می‌گذارد و به این ترتیب وجود نویز و یا عدم کیفیت در صدا و تصویر از مواردی است که در تلویزیون های آنالوگ دیده می شود.

اما شرایط کار تلویزیون دیجیتال کاملا متفاوت است در تلویزیون های دیجیتال سیگنال ها در قالب های فشرده شده و کد شده از طریق آنتن دریافت شده و در نهایت تلویزیون آنها را رمز گشایی می کند.

به طور کلی اطلاعات تبدیل به بیت های صفر و یک شده و بعد مسافت روی کیفیت تلویزیون تاثیر نمی‌گذارد از سوی دیگر ارسال و دریافت اطلاعات بیشتر به صورت همزمان در تلویزیونهای دیجیتال وجود خواهد داشت و کیفیت صدا نیز بهتر شده و تصویر نیز رویکرد بهتری خواهد داشت. اطلاعات متنی مثل اطلاعات کانال ها و سایر موارد نیز در این تلویزیون ها ارسال می شود و از سوی دیگر تنظیم کانال ها برای تلویزیون های دیجیتال بسیار آسان است.

تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

همچنین بخوانید : چگونه تلویزیون معمولی را هوشمند کنیم؟

مزایای تلویزیون دیجیتال

یکی از مزایای جالبی که در مورد تلویزیون دیجیتال وجود دارد اینکه سیستم تنظیم کانال ها در این تلویزیون بسیار ساده بوده و کافیست فرکانس مورد نظر را بدانید. بارها دیده شده که در این تلویزیون‌ها سیستم جستجوی اتوماتیک کانال وجود دارد که سبب می شود کانال های جدید و با کیفیت به تلویزیون شما اضافه شود.
در تلویزیون دیجیتال خبری از برفک و یا سایه و همین طور عدم کیفیت تصویر و صدا نخواهد بود.
ویژگی های مهمی که در مورد تلویزیون دیجیتال می توان گفت اینکه این تلویزیونها شرایط دریافت چندین اطلاعات به صورت همزمان را دارند و این موضوع سبب می شود تا بتوانند رویکرد قابل قبولی داشته باشند.
ارسال صدا در این تلویزیون دیجیتال به صورت کد شده یا دیجیتال انجام می شود. فرستنده می تواند به همراه شبکه های تصویری، کانال های رادیویی را نیز ارسال نماید.

دریافت سیگنال دیجیتال

در تلویزیون دیجیتال سیگنال ها به صورت ۰ و ۱ باینری دسته‌بندی شده‌اند، که به آنها بیت گفته می‌شود. چنین رویکردی در سایر سیستم های دیجیتال نیز وجود دارد در سیگنال های دیجیتال یک به معنی فعال بودن، و صفر به معنی عدم فعالیت است.

سیگنال دیجیتال به صورتی کار می کند که عملیات فشرده سازی و کدگذاری بر روی آن به صورت کامل انجام می‌شود و از سوی دیگر نویز روی سیگنال های دیجیتال به ندرت تاثیر می گذارد. تلویزیون دیجیتال بر مبنای فشرده سازی اطلاعات کارکرده و صدا و دیتا توسط سیگنال دیجیتال دریافت شده و عملیات رمزگشایی روی آن صورت می گیرد.

همه این سیگنال ها به واسطه آنتن های هوایی دریافت شده و به تیونر تلویزیون دیجیتال ارسال می شود در تیونر آی سی هایی وجود دارد که عملیات رمزگشایی را انجام می دهد. به طوری که تصاویر به قسمت تصویر و صدا به قسمت صدا ارسال خواهد شد.

سیگنال دیجیتال

اصطلاحات دیجیتال

یکی از اصطلاحات رایج در تلویزیون دیجیتال نسبت کنتراست است. نسبت کنتراست نشان‌دهنده میزان تفاوت بین درخشان‌ترین نقطه سفید و تیره ترین نقطه به رنگ سیاه است که تلویزیون می‌تواند روی صفحه نمایش به نمایش درآورد. بنابراین هرچه میزان نسبت کنتراست بیشتر باشد تصاویر با کیفیت تر است‌
نرخ تجدید از دیگر اصطلاحاتی است که در مورد تلویزیون های دیجیتال به کار می‌رود و به این معنی است که سخت افزار نمایشگر در چه فاصله زمانی می تواند تصویر ایجاد شده را رفرش نماید.

تفاوت های تلویزیون آنالوگ و دیجیتال از نظر انتقال سیگنال

انتقال سیگنال در تلویزیون های آنالوگ به صورت رندوم و متغیر صورت می گیرد. به طور کلی مقدار آن کم یا زیاد می‌شود و در طول زمان تغییر می‌کند این تغییر لحظه ای سبب عدم کیفیت سیگنال آنالوگ شده و مقدار دقیق تغییر به سختی قابل تشخیص است. البته که در سیگنالهای آنالوگ کوچکترین تغییری، معنای خاص خود را دارند و این موضوع سبب جذب نویز می شود.

در تلویزیونهای دیجیتال نحوه انتقال سیگنال به صورت کدگذاری بوده و از صفر و یک یا اعداد باینری استفاده می شود و همینطور عملیات فشرده سازی و کدگذاری به دقت صورت می‌گیرد و به این ترتیب در این تلویزیون‌ها نویز قدرت اثرگذاری بدی خواهد داشت و شرایط مانند آنالوگ نیست. در تلویزیونهای دیجیتال از پهنای باند به صورت بهینه شده استفاده می شود.

همچنین بخوانید: چگونه تلویزیون را hd کنیم؟

کیفیت تصویر تلویزیون آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

کیفیت تصویر در تلویزیون دیجیتال قطعاً بهتر از تلویزیون های آنالوگ است. دقت کنید که تلویزیونهای دیجیتال نیاز به گیرنده دیجیتال جداکننده ندارند. از سوی دیگر این تلویزیون ها امکان ارسال تصویر رادیویی و بسیاری از اطلاعات متنی را خواهند داشت. کیفیت تلویزیون های دیجیتال تا HD بالا رفته و همینطور کیفیت صدا نیز دو برابر تلویزیون های آنالوگ است خوشبختانه در تلویزیونهای دیجیتال امکان پیاده سازی راهنمای کانال ها ی آی پی جی نیز وجود دارد.

در تلویزیونهای دیجیتال خبری از نویز نبوده و همینطور خطوط عمودی و افقی در تصویر ایجاد نمی شود. تصاویر کیفیت بالایی داشته و دچار مشکل سایه نخواهد شد. تصاویر با رنگ واقعی خود نمایش داده می شود و بعد مسافت روی کیفیت تصویر تاثیری نمی گذارد.

کیفیت تصویر تلویزیون دیجیتال

کدام سیگنال قدرتمندتری را تولید می کند؟

سیگنال های تولید شده در تلویزیون دیجیتال قطعاً قدرتمندتر است. دقت کنید که اساس کار این تلویزیون‌ها بر مبنای فشرده سازی اطلاعات بوده و روش‌های فشرده‌سازی کاملاً به روز، سبب می‌شود تا سرعت و قدرت تولید سیگنال بیشتر شود. از سوی دیگر در تلویزیون های آنالوگ خبری از فشرده‌سازی نبوده و هنوز از روش‌های سنتی استفاده می‌شود.

که بعد مسافت روی کیفیت تصاویر تاثیرات زیادی می‌گذارد و به طور کلی در تلویزیون های دیجیتال سیگنال های تولید شده قدرت بسیار بالایی دارد و پهنای باند آن ها بسیار زیاد خواهد بود.

ترفندهایی برای تقویت سیگنال تلویزیون

برای تقویت سیگنال تلویزیون یک سری ترفند های جالب وجود دارد:

تنظیم ارتفاع آنتن

یکی از ترفندهای جالب برای تقویت سیگنال تلویزیون، تنظیم ارتفاع و نحوه نصب آنتن تلویزیون است که بر روی کیفیت سیگنال دهی تاثیر زیادی می گذارد.

آنتن با کیفیت

استفاده از آنتن های باکیفیت سبب می‌شود تا ارسال و دریافت سیگنال های مختلف به بهترین شکل صورت بگیرد.

جستجوی ایستگاه های درست

یکی از بهترین روش های تقویت سیگنال تلویزیون پیدا کردن ایستگاه های درست است. نیاز است که آنتن تلویزیون به قسمتهای مختلف چرخانده شود.

استفاده از دستگاه تقویت کننده آنتن

یک سری دستگاه ها طراحی شده اند که سبب می‌شود سیگنال های دریافتی از طریق آنتن تقویت شود این روند سبب افزایش قدرت سیگنال ها در ایستگاه‌های دورتر می‌شود.

جمع بندی

نکته مهمتر در تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ اینکه در تلویزیونهای دیجیتال که باید به آن دقت کنید، عملیات دریافت سیگنال به صورت اتوماتیک انجام شده و نیاز به تنظیمات خاصی ندارد و نخواهد داشت. این موضوع سبب می‌شود تا این تلویزیونها یکی از بهترین مواردی باشند که خریداران می‌توانند با خیال راحت آن را انتخاب کنند.در صورتیکه تلویزیون دیجیتال تان دچار هرگونه خرابی و یا شکستگی شد می توانید با پشتیبانی استاد تی وی تماس بگیرید و از خدمات تعمیر تلویزیون در محل استفاده کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها