بررسی تلویزیون 4k

تلویزیون 4K به یک برند خاص یا مدل خاصی از تلویزیون ها مربوط نمی شود و بیانگر کیفیت پخش تصاویر نمایشگر تلویزیون می باشد. تلویزیون های 4K در سال ۲۰۱۴ میلادی و همزمانی با جام جهانی برگزار شده در آن سال معرفی و به بازار عرضه شدند. این تلویزیون ها دارای مزایا، معایب و ویژگی های خاص خود می باشند که در بخش ها مختلف این مقاله ان ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

4K به چه معنی است؟

تلویزیون 4K به تلویزیونی گفته می شود که تصاویر پخش شده توسط آن دارای وضوح و کیفیت 4K می باشد. 4K به تلویزیون هایی گفته می شود که نمایشگر های آن ها دارای ۳۸۴۰ عدد پیکسل به صورت افقی و ۲۱۶۰ پیکسل به صورت عمودی باشد. به طور میانگین تلویزیون 4K دارای حدود ۸ میلیون پیکسل می باشد.

کیفیت 4K برای بسیاری از بینندگان و تماشاگران یک کیفیت مطلوب و قابل قبولی محسوب می شود. حرف K در زبان انگلیسی مخفف واژه کیلو یا همان ۱۰۰۰ می باشد. به همین دلیل از عبارت 4K برای تلویزیون هایی که دارای حدود ۴ هزار پیکسل افقی می باشند استفاده می شود. در ادامه رزولوشن تلویزیون 4K را به شما معرفی خواهیم کرد.

رزولوشن تلویزیون 4K به چه معناست؟

عبارت رزولوشن بیانگر چگالی پیکسل های واقع شده بر روی نمایشگر می باشد و به شما میگوید که چگالی پیکسل های قرار گرفته بر روی صفحه نمایش تلویزیون چه شکلی است. به این نکته توجه داشته باشید که بالا بودن چگالی پیکسل و افزایش تعداد آنها سبب می شود کیفیت و وضوح تصویر نمایشگر بالاتر برود.

عبارت 4K برای تلویزیون هایی به کار می رود که دارای حدود ۴ هزار پیکسل افقی می باشند و رزولوشن ( چگالی پیکسل های تصویر ) آن ها نیز با این عدد متناسب است.

رزولوشن تلویزیون 4K

مزایا تلویزیون 4K

در این بخش مزایای تلویزیون 4k را مورد بررسی قرار می دهیم تا با قابلیت های بیشتری از این مدل تلویزیون آشنا شوید.

قابلیت سینمای خانگی

تا قبل از عرضه تلویزیون 4K ، داشتن  سینمای شخصی یا خانگی یک امر بسیار سخت و دشوار بود زیرا برای برخورداری از این قابلیت، شما باید هزینه بسیار زیادی صرف می کردید. اما بعد از عرضه تلویزیون 4K با یک قیمت مناسب، بسیاری از افراد جامعه توانستند از این ویژگی بهره مند شوند.

تلویزیون های 4K دارای کیفیت بسیار مناسبی می باشند به طوری که میتوان این محصولات را در ابعاد بیش از ۵۰ اینچ تولید کرد بدون اینکه کیفیت تصاویر آنها افت کند. افت کیفیت در تلویزیون های 4K به شدت اندک است و توانسته نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.

مناسب برای بازی کردن و گیمرها

بسیاری از افراد جامعه بر این باورند که خرید تلویزیون 4K یک امر ضروری و واجب نمی باشد و بالا بودن کیفیت تصویر برای ایشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار نمی باشد. اما گیمر ها از این قاعده مستثنا هستند. برای این افراد بالا بودن کیفیت تصویر به شدت حائز اهمیت است.

وضوح و کیفیت تصاویر تلویزیون 4K به شدت بالاست و می تواند جزئیات به کار رفته درون بازی را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارد. جزئیات بازی، کیفیت بالای تصاویر و … برای گیمر ها به خصوص افرادی که به صورت حرفه ای به بازی کردن مشغول هستند یک امر بسیار مهم و ضروری می باشد.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی تلویزیون OLED

تلویزیون های 4K متعلق به آینده اند

امروزه تلویزیون های 4K، خیلی مورد استقبال تمام اقشار جامعه قرار نگرفته اند با این حال با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی اکثر افراد جامعه به این فناوری روی خواهند آورد. این تلویزیون ها متعلق به آینده هستند یعنی با گذشت زمان و ورود تکنولوژی های پیشرفته تر به صنعت فیلم برداری و … نیاز جامعه به خرید این تلویزیون ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

اما در حال حاضر هم خیلی ها به کیفیت بالای تصویر و وضوح آن ها اهمیت میدهند و به همین دلیل به سراغ تلویزیون 4K می روند.  

معایب تلویزیون 4K

تلویزیون 4K از کیفیت بسیار زیادی برخوردار است اما چشم انسان در بعضی موارد نمیتواند این کیفیت را از تلویزیون های فول اچ دی یا … تشخض دهد وتفاوتی بین تصاویر تلویزیون 4K با تلویزیون های فول اچ دی قاعل نمی شود. با این حال قیمت تلویزیون 4K نسبت به تلویزیون های اچ دی یا فول اچ دی بیشتر است. در کنار قیمت بالاتر نسبت به محصولات نام برده شده این تلویزیون ها دارای معایب دیگری نیز می باشند :

  • مصرف حجم بالای اینترنت برای دانلود محتوای با کیفیت
  • عملکرد نامناسب در ابعاد کوچکتر
  •  بروز مشکل در امکانات HDR

برای تماشای تصاویر 4K از چه سیمی استفاده کنیم؟

به این نکته توجه داشته باشید که برای تماشای تصاویر با کیفیت 4K، تنها میتوانید از دو سیم استفاده کنید:

سیم کابل Display port

از سیم کابل Display port برای اتصال مانتیور های با کیفیت 4K  به کامپیوتر استفاده می شود. این کابل های برای تلویزیون 4K کاربرد ندارد. اگر میخواهید کیس کامپیوتر خود را به یک مانیتور با کیفیت 4K وصل کنید بهتر است سیم کابل Display port استفاده کنید زیرا تجربه نشان داده است که این محصولات عملکرد بهتری نسبت به سایر سیم های موجود در بازار ،برای اتصال مانیتور به کامپیوتر دارند. 

کابل Display port

کابل HDMI

کابل HDMI نسبت به کابل Display port دارای زمینه های فعالیت بیشتری می باشد. شما میتوانید از این کابل برای اتصال کنسل های بازی (مثل PS4 و PS5) ، لپ تاپ، گیرنده های دیجیتال و … به تلویزیون 4K استفاده کنید. هنگام خرید کابل HDMI به این نکته توجه داشته باشید که بر روی سیم عبارت high speed درج شده باشد.

وجود این عبارت بر روی کابل HDMI نشان دهنده قابلیت انتقال تصاویر با کیفیت  4K می باشد. عدم وجود عبارت high speed بر روی کابل نشان دهنده قابلیت انتقال تصاویر با کیفیت فول اچ دی می باشد. 

از کجا بفهمیم تلویزیون 4K هست یا نه؟

همانطور که گفته شد چشم انسان برای تشخیص وضوح تصویر دارای محدودیت می باشد. این محدودیت ها باعث میشود شما نتوانید به راحتی فرق بین تلویزیون های اچ دی، فول اچ دی یا … را از 4K تشخیص دهید. به همین دلیل ممکن است افراد سودجو، تلویزیون های معمولی یا فول اچ دی را به جای تلویزیون 4K معرفی کرده و آن را به شما بفروشند.

اما نگران نباشید ما در این بخش به شما راه حل هایی برای تشخیص تلویزیون 4K از سایر تلویزیون ها آموزش خواهیم داد. 

استفاده از serial number

استفاده از serial number یکی از بهترین و معتبر ترین راه های موجود برای تشخیص 4K بودن تلویزیون ها می باشد. serial number تلویزیون ها اغلب بر روی برچسب موجود بر روی صفحه نمایش تلویزیون یا در پشت قاب آن درج شده است. شما میتوانید قبل از خرید تلویزیون ، serial number درج شده بر روی آن را یاداشت کرده و سپس به سایت برند سازنده تلویزیون مراجعه فرمایید.

بعد از وارد کردن کد تلویزیون در وب سایت کمپانی تولید کننده، تمام اطلاعات و قابلیت های محصول در اختیار شما قرار میگیرد و شما میتوانید از تمام امکانات نرم افزاری و سخت افزاری محصول مد نظر خود اطلاع یابید. 

شماره سریال تلویزیون

استفاده از ذره بین

استفاده از ذره بین یکی از راحت ترین و ساده ترین راه های تشخیص تلویزیون  4K از سایر تلویزیون ها می باشد. برای انجام این آزمایش باید از فروشنده درخواست کنید که یک تصویر سفید رنگ را توسط نمایشگر تلویزیون پخش کند. سپس باید با کمک ذره بین و از فاصله بسیار نزدیک به پیکسل های نمایشگر نگاه کنید.

اگر تلویزیون مد نظر دارای قابلیت RGBW یا 4K باشد، پیکسل های آبی، قرمز، آبی و سبز به صورت چهارتایی و منظم در کنار هم قرار گرفته اند و شما میتوانید آن ها را مشاهده کنید.

استفاده از کاغذ A5

استفاده از کاغذ A5 یکی دیگر از روش های تشخیص تلویزیون 4K است. برای انجام این آزمایش بر روی یک تلویزیون باید کاغذ A5 را از وسط تا بزنید و در مرکز آن یک سوراخ دایره ای با قطر حدود ۳ سانتی متر ایجاد کنید. سپس باید یک فیلم یا برنامه با کیفیت 4K را پخش کنید.

در مرحله بعد باید با دقت به پیکسل های تلویزیون دقت کنید. اگر تلویزیون 4K باشد شما نمی توانید، به راحتی پیکسل های موجود در سوراخ کاغذ را از یکدیگر تفکیک کنید. یا حداقل برای تشخیص آنها باید مدت زمان بسیار زیادی را صرف کنید. استفاده از کاغذ A5 یک روش بسیار ساده است که شما میتوانید به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را انجام دهید.

تفاوت کیفیت تصویر 4K و FULL HD

تصاویر پخش شده از تلویزیون 4K با تلویزیون های FULL HD دارای تفاوت هایی می باشد که در این بخش آن ها را بررسی خواهیم کرد.

  1. کیفیت تصاویر تلویزیون 4K حدود چهار برابر بیشتر از تلویزیون های فول اچ دی می باشد.
  2. تلویزیون 4k دارای رزولوشن ۲۱۶۰×۴۰۹۶ است در حالیکه رزولوشن تلویزیون های  فول اچ دی ۱۰۸۰×۱۹۲۰ می باشد.
  3. تلویزیون های 4K به علت کیفیت بالای تصاویر در ابعاد بزرگتر از ۴۰ اینچ تولید می شوند اما تلویزیون های فول اچ دی از ۳۲ تا نهایتا ۴۹ اینچ قابل تولید هستند.
  4. هنگام مشاهده تصاویر 4K شما جزئیات تصویر را بهتر و با وضوح بیشتری مشاهده می کنید. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که تصاویر پخش شده توسط تلویزیون 4K ، نرم تر از تلویزیون های فول اچ دی می باشد. 

معرفی تلویزیون  8K و تفاوت آن با 4K

از موضوع های داغ سال 2019 بحث و گمانه زنی ها راجب تلویزیون های 8Kبود، در نهایت انتظار های به سر رسید و مدتی پیش اولین تلویزیون 8K توسط شرکت شارپ معرفی شد، با معرفی این نوع تلویزیون انقلابی در تولید انواع تلویزیون ها رخ داد و اکثر شرکت های مطرح شروع به تولید تلویزیون  8K کردند.

تفاوت تلویزیون 8k با 4k

نمایشگر

تلویزیون های 8K، دارای 33 میلیون پیکسل هستند، یعنی 7680 پیکسل افقی و 4320 پیکسل عمودی، واژه8K  بدلیل وجود 8000 پیکسل در طول این نمایشگر است. تلویزیون های 8K به دلیل پیکسل های انبوهی که دارند قاعدتا وضوح تصاویر بسیار بالایی نسبت به تلویزیون های 4Kدارند.

همچنین بخوانید: بررسی تلویزیون QLED

نرخ Fps

تلویزیون های 4K تصاویر را با حداکثر 30 فریم نشان می دهند این درحالیست که تلویزیون های 8K با فریم ریت فوق العاده 60 fps تصاویر روان و صافی ارائه می دهند.

سیستم صوتی

کانال صوتی تلویزیون های 4K از فرکانس 5.1 پشتیبانی می کنند، در حالی که تلویزیون های 8K از کانال 22.2 پشتیبانی می کنند! این سیستم صوتی، لذت تماشای تلویزیون را  دو چندان می کند.

زاویه دید

تفاوت دیگر بین این دو سری، زاویه دید کاربر است. شما در تلویزیون های 8K می توانید تا 100 درجه زاویه دید داشته باشید. اما در تلویزیون های  4K فقط درجه زاویه دید دارید.

در این مقاله به بررسی تلویزیون 4K به عنوان یکی از محصولات نام آشنا و مشهور بازار کالا های دیجیتال و لوازم خانگی پردازیم با توجه به توضیحاتی که داده شد در ساخت این تلویزیون از فناوری مدرن استفاده شده است که به دنبال آن نیازمند مراقبت بالایی هم می باشد در صورت هرگونه خرابی قطعات آن می توانید به سایت استاد تی وی مرکز تعمیر تلویزیون در تهران مراجعه کرده و یا در صورت شکستگی این پنل ها می توانید با بخش خرید تلویزیون شکسته ما در تماس باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها