بررسی مشکلات تلویزیون سونی4

در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات تلویزیون سونی بپردازیم. همانطور که می دانید یکی از پر کاربرد ترین لوازم خانگی انواع تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی می باشد.

این روزها استفاده از تلویزیون محدود به منازل نمی باشد بلکه در ادارات، فرودگاه ها، هتل ها و … از این دستگاه استفاده می شود. استفاده مکرر از تلویزیون و عدم کاربری اصولی از این دستگاه ها ما را با مشکلات بسیاری مواجه می کند.در ادامه به بررسی رایج ترین مشکلات تلویزیون سونی می پردازیم.

آشنایی با رایج ترین مشکلات تلویزیون سونی

ورود تلویزیون های پیشرفته و توزیع آن در بازار موجب شد افرادی که به سیستم فوق پیشرفته  و نرم افزارهای تلویزیون آشنایی ندارند دچار مشکل شوند. یکی از رایج ترین مشکلات تلویزیون سونی خاموش شدن یکدفعه این تلویزیون است.

اگر مصرف کننده اطلاعات لازم از نرم افزار های تلویزیون سونی نداشته باشد، با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد و مخصوصاً در هیجانات فیلم‌های سینمایی یا فوتبال یا تصاویری که مورد علاقه مصرف کننده باشد، باعث رنجش بیننده خواهد شد. 

تلویزیون سونی یکی از بهترین و بالاترین برند تلویزیون ها شناخته شده است.

تلویزیون سونی به عنوان سلطان تلویزیون ها هم نامیده شده است. کیفیت و تصاویر آن عالی است، زیرا از شفافیت خاصی برخوردار است.

تنها مشکلات تلویزیون سونی به این موارد ختم نمی شود. البته گاهی، برخی مشکلات تلویزیون سونی از ناحیه تلویزیونی نیست و همه این مشکلات از جانب مصرف‌کننده صورت می گیرد. چرا که عدم تنظیم تخصصی و دقیق کنترل منوهای تلویزیون سونی باعث چنین مشکلاتی خواهد شد.

در صورت بروز هر یک از مشکلات تلویزیون سونی در صورتی که به تنهایی قادر به رفع آن نبودید باید با کارشناسان تعمیر تلویزیون سونی که در این رابطه مهارت دارند تماس بگیرید.

مشکلات تلویزیون سونی

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی

مشکلات تلویزیون سونی و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی ممکن است برای  بیننده ها مشکل آفرین باشد و بیننده را دچار تشویش ذهنی نماید و این حالت خوبی نیست. قبل از هر چیز باید بدانیم که علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی به چه چیزی بستگی دارد، یعنی اینکه چرا بدون اراده و بدون فشردن دکمه خاموش/ روشن کنترل، تلویزیون خود به خود خاموش می شود.

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی استفاده از کابل نامرغوب و خرابی کابل HDMI است.

دلیل دوم نوسانات برق است. نوسانات برق باعث خراب شدن آی سی برد پاور و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی می شود که این حالت برای تلویزیون بسیار خطرناک است و باید از محافظ تلویزیون استفاده شود.

استفاده از فلش مموری که دچار ویروس شده اند باعث آسیب زدن به تلویزیون می شود و به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی می انجامد.

همه مشکلات تلویزیون سونی راه حل دارد و نباید دچار استرس و تشویش ذهنی شوید. با تعویض یا ترمیم این قطعات مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی به صورت کامل حل می شود. 

همچنین بخوانید: راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون

روشن نشدن تلویزیون سونی براویا

شاید این سوال را از خود بپرسید که در صورت روشن نشدن تلویزیون سونی براویا چه اقدامی را باید انجام دهیم؟ تلویزیون سونی براویا خود را روشن می‌کنید اما متوجه می‌شوید که چیزی روی صفحه، نمایش داده نمی‌شود. ممکن است شوکه شوید و فکر کنید که زمان خرید یک تلویزیون جدید فرا رسیده است، اما این احتمال وجود دارد که مشکل شما با عیب یابی علل مختلف روشن نشدن تلویزیون سونی براویا برطرف می شود.

دلایل رایج آن هم شامل مشکلات برق و ورودی تلویزیون است. ممکن است برق به تلویزیون نرسد به همین خاطر کابل برق را بررسی کنید. اگر مشکل از کابل نبود به کناره تلویزیون نگاه کنید و مطمئن شوید که کلید «صرفه جویی در انرژی» در وضعیت «روشن» است و سپس سعی کنید دوباره آن را روشن کنید. همه تلویزیون‌های براویا این سوئیچ را ندارند، بنابراین اگر تلویزیون شما فاقد آن باشد پس مورد دیگری را بررسی کنید. دلایل اصلی روشن نشدن تلویزیون سونی براویا:

 • ورودی ها
 • خرابی کابل HDMI 
 • مشکلات دستگاه ورودی

نوار صورتی در بالای تصویر

یکی از مشکلات تلویزیون سونی پیدا شدن یکباره نوار صورتی در بالای تصویر است. نوار صورتی در بالای تصویر زمانی به وجود می‌آید که شما به تازگی تلویزیون را روشن کرده باشید. این نوار ممکن است به قطر ۸ تا ۱۲ سانتی متر در قسمت بالای تصویر تشکیل شود. لامپ تصویر باعث می‌شود که این نوار کمرنگ و پر رنگ شود. دلایل زیادی برای نمایش این نوار وجود دارد که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قطع یکباره برق و نوسانات آن
 • وجود رطوبت شدید
 • گرمای زیاد محیط
 • خراب شدن کابل داخل تلویزیون 
 • اتصالی برق

در صورت پیدا شدن چنین مشکلی حتما به نمایندگی خدمات پس از فروش استاد تی وی مراجعه نمایید و از افراد ماهر و فنی مشاوره کسب کنید.

لکه های رنگی در تلویزیون سونی

وجود لکه های رنگی در تلویزیون سونی به دلیل استفاده زیاد و غیر استاندار و بدون استراحت از این تلویزیون است. این عوامل باعث وجود لکه های رنگی در تلویزیون سونی خواهد شد. در صورت مشاهده لکه های رنگی، تلویزیون را خاموش نموده و برای رفع این مشکل با افراد متخصص استاد تی وی تماس بگیرید. در برخی موارد تعمیرکار مجبور به تعویض پنل تلویزیون خواهد شد.

لکه های رنگی در تلویزیون سونی

چشمک زدن تلویزیون سونی

از علائم چشمک زدن و مشکلات تلویزیون سونی، خرابی پاور تلویزیون است. در صورت ورود چشمک زدن، سیستم ارزشیابی فعال شده و تلویزیون خاموش خواهد شد. پس از خاموش شدن، لامپ پاور اقدام به چشمک زدن خواهد کرد.

چشمک زدن تلویزیون سونی در یک زمان اتفاق می‌افتد و به صورت مستمر تکرار می‌شود، این چشمک زدن ها علامت یک نوع قطعه خراب را اطلاع می دهد.

از آن جا که تلویزیون سونی دارای دستگاه عیب یابی است وقتی که قسمتی از قطعات تلویزیون دچار مشکل می شود این دستگاه، سیستم تلویزیون را فعال نموده و باعث خاموش شدن تلویزیون می شود و لامپ پاور اقدام به چشمک زدن می کند و این حالت به صورت مستمر ادامه پیدا می‌کند مثلاً ممکن است شش بار تکرار کند و بعداً مکث نموده و دوباره تکرار نماید.

این حالت به خاطر  یک نوع کمک به تسریع در تعویض قطعات تلویزیون سونی است. تعداد چشمک های سونی بستگی به مدل های متنوع آن متغیر است. گاهی اوقات تعداد این چشمک ها تا ۲۲ چشمک هم می رسد.

بعضی از آن ها در مدل های متفاوت در تعداد چشمک مشترک هستند. یادآوری می شود جهت تعویض قطعه تلویزیون سونی به هیچ عنوان از افراد عادی کمک نگیرید زیرا باعث خرابی بیشتر قطعات دیگر خواهد شد. برای عیب یابی هر مدل باید به افراد حرفه‌ای و متخصص مراجعه نموده و تعداد چشمک ها و ایراد مرتبط با آن را بررسی کنید. 

3 چشمک در تلویزیون سونی

در بخش قبلی گفتیم که چشمک زدن ها نشانه خراب شدن نوعی از قطعات تلویزیون سونی می باشد. در واقع زمانی که قطعه خراب می‌شود تلویزیون به حالت استند بای رفته و چشمک زدن شروع به علامت زدن می کند.

در واقع این تلویزیون به نحوی ساخته شده است که در صورت خراب شدن قطعه، سیستم تلویزیون به حالت چشمک زن تغییر پیدا می کند تعداد چشمک زن ها نشانگر خرابی یک قطعه مخصوص است. زمانی که قطعه مین برد خراب می شود تلویزیون به حالت چشمک زن رفته و این علامت را می دهد. کار قطعه مین برد تنظیم صدا و تصویر است.

4 چشمک در تلویزیون سونی

اصولا سازنده تلویزیون سونی سیستم چشمک زن ها را طوری ساخته است که با تعداد چشمک زن ها علامت خرابی قطعات مشاهده شود و این عیب یابی کار افراد متخصص و فنی است که با دیدن تعداد چشمک زن ها متوجه می شوند کجای قطعات خراب شده است و فورا به تعویض قطعه اقدام می کنند.

اصولا وقتی چراغ چشمک زن به صورت چهار چشمک زن علامت می دهد، تلویزیون خاموش می شود، دلیل آن کابل یا خراب شدن قطعه ای از تلویزیون که مرتبط با صفحه نمایش تلویزیون است می باشد. 

5 چشمک در تلویزیون سونی

گفتیم که هرگاه قطعه ای از تلویزیون خراب شود نوع چشمک تلویزیون نیز تغییر می کند. چشمک ها به صورت عددی بیانگر خراب شدن  قطعه‌ای از تلویزیون می باشد.  این بار موضوع مطلب ما  5 چشمک زن در تلویزیون سونی است که می خواهیم بدانیم که با 5 چشمک زدن چه قطعه ای خراب شده است؟ 

قطعه ای به نام برد تیکان اگر خراب شد تلویزیون به حالت پنج چشمک تغییر پیدا می‌کند، این قطعه در تلویزیون سونی دارای اهمیت بالا است. کار این قطعه انتشار تصویر بر روی صفحه مانیتور تلویزیون است در صورتی که قطعه برد تیکان خراب شود، تلویزیون خاموش خواهد شد و به حالت چشمک زدن تغییر پیدا کرده و علامت خراب شده را نشان می‌دهد.

یکی از دلایل خرابی برد تیکان، خراب شدن کابل است که به این قطعه وصل است. یکی دیگر از دلایل خراب شدن این قطعه وجود ریزگردها هستند، ریزگردها باعث نابودی قطعات تلویزیون سونی می شود لازم به ذکر است که تلویزیون سونی باید بعد از گذشت چند سال سرویس شود.

6 چشمک در تلویزیون سونی

6 چشمک در تلویزیون سونی نیز یکی از علائم و مشکلات تلویزیون سونی است. زمانی که قطعه بک لایت خراب می شود چراغ پاور تلویزیون سونی ۶ بار چشمک می زند. لامپ های تلویزیون سونی صفحه تلویزیون را روشن می کند و در صورت خراب شدن، تصاویر به صورت تیره نمایش داده می شود.

گاهی صفحه تلویزیون کاملا سیاه می شود و گاهی هم تلویزیون خاموش می شود. همه این علائم با ۶ بار چشمک زدن نمایان خواهد شد وقتی که کابل به طور مستقیم و با کوچکترین اتصالی مین برد خراب می شود، این اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی باید کابل مین برد و قطعات آن تعویض شود.

همچنین بخوانید: علت چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی

قطع صدا و منوی عیب یابی در تلویزیون سونی

از مشکلات تلویزیون سونی قطع صدای این تلویزیون است.  مشکل قطع صدای تلویزیون سونی ممکن است با کار نرم افزاری برطرف گردد. شاید تنظیم صدا از دسته کنترل به درستی انجام نشده است، شما می توانید با استفاده از منوی عیب یابی در تلویزیون سونی این مشکل را حل نمایید.

البته استفاده از منوی عیب یابی کار نمایندگی خدمات پس از فروش است و یا می توانید از تعمیر کاران ماهر استفاده کنید. خراب شدن قطعه و یا سیم باندهای تلویزیون ممکن است از عوامل قطع صدای تلویزیون سونی باشد. خراب شدن قطعه مین برد و اتصال به کابل از عوامل سخت افزاری تلویزیون سونی می باشد که توسط فرد متخصص باید تعویض گردد.  

منوی عیب یابی در تلویزیون سونی

عدم اتصال لپ تاپ به تلویزیون سونی

یکی از مشکلات تلویزیون سونی عدم اتصال لپ تاپ به تلویزیون است. بعضی افراد به خاطر اینکه بخواهند از سینمای خانگی استفاده کنند نیاز به اتصال لپ تاپ یا کامپیوتر دارند. اما گاهی به دلیل مشکلات سخت افزاری اتصال لپ تاپ یا کامپیوتر امکان پذیر نخواهد شد و آن بدلیل هندشیک HDMI است.

رمزگذاری هندشیک،  عدم پیدا کردن وسایل متصل ، مشکلات سیگنال، اختلال مبدأ و مقصد همه این ها از عوامل مشکلات تلویزیون سونی و عدم اتصال لپ تاپ و کامپیوتر به تلویزیون است.

در چنین شرایطی کابل HDMI را از تلویزیون خارج نموده و آن را بررسی کنید.

برای حل این مشکل تلویزیون سونی ، لپ تاپ و تلویزیون را خاموش کنید و آن را از پریز برق بکشید سپس لپ تاپ و بعد تلویزیون را روشن کنید. در صورتی که این مشکل حل نشد، ورودی ها را جابجا کنید.

مثلا اگر کابلHDMI در قسمت سه است آن را در ورودی دو قرار دهید. اگر این مشکل باز هم حل نشد احتمالا از خروجی لپ تاپ شما است، دقت شود که تصویر روی اتو سیو قرار گرفته باشد.

عدم اتصال لپ تاپ به تلویزیون سونی 

عدم اتصال گوشی به تلویزیون قدیمی سونی

از مشکلات تلویزیون سونی عدم اتصال گوشی به تلویزیون سونی می باشد. تلویزیون باید مجهز به سیستم کانکشن و وای فای دایرکت و وای فای باشد. در صورتی که تلویزیون شما به چنین سیستمی مجهز نباشد نمی توانید از گوشی به تلویزیون وصل شوید.

در صورتی که تلویزیون شما به وای فای وصل می شود با روشن کردن قسمت وای فای تلویزیون و روشن شدن وای فای موبایل می توانید انواع فیلم و عکس را در تلویزیون مشاهده نمائید. عدم اتصال وای فای گوشی به تلویزیون می تواند از مشکلات تلویزیون سونی در نرم افزاری یا سخت افزاری باشد.

همچنین بخوانید: چگونه تلویزیون معمولی را هوشمند کنیم

قطعی پخش زیرنویس در تلویزیون سونی

خیلی از افراد ممکن است برایشان مهم باشد که هنگام تماشای یک فیلم ترجمه آن را بدانند بنابراین برای اینکه بتوانیم زیرنویس را در تلویزیون سونی خود فعال کنیم یا قطع نشود می بایست مراحل زیر را انجام دهید.

 • وارد تنظیمات  Accessibility شوید. برای فعال کردن شرح‌ها در تلویزیون سونی، از صفحه اصلی به منوی تنظیمات بروید.
 • منوی Captions را باز کنید.
 • منبع media خود را انتخاب کنید.
 • تنظیمات زیرنویس را مرور کنید. 
 • زیرنویس ها را فعال کنید.

هنگ کردن تلویزیون

یکی از مشکلات تلویزیون سونی هنگ کردن این تلویزیون می باشد، که دلیل آن احتمالا نرم افزاری است و با یک عملکرد ساده این مشکل قابل حل خواهد شد. در صورت مشاهده مشکل هنگ کردن تلویزیون سونی، تلویزیون را خاموش کرده و سیم برق را از سوکت برق بکشید و دوباره سیم برق را به سوکت برق وصل کنید و مجددا تلویزیون را روشن نمائید و تلویزیون را از اینترنت خارج نمائید.

خط افقی در تلویزیون سونی

یکی دیگر از مشکلات تلویزیون سونی ایجاد خط افقی در صفحه نمایش این تلویزیون است. دلیل خط افقی در تلویزیون سونی پنل است. استفاده طولانی و مستمر و رطوبت و نوسانات آب و هوایی باعث ایجاد خط افقی در تلویزیون سونی می شود. در صورت مشاهده چنین مشکلی به نمایندگی تعمیر تلویزیون استاد تی وی مراجعه نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها