منوی مخفی تلویزیون سونی

تلویزیون سونی نیز مثل برخی از برند های دیگر دارای منوی مخفی است. منوی مخفی تلویزیون سونی به کاربران این اجازه را می دهد که به تنظیماتی مثل شدت روشنایی، نوع پخش شدن صدا، میزان کنتراست و… دسترسی پیدا کنند. ما در این مقاله قصد داریم راهنمای ورود به منوی مخفی تلویزیون سونی را به شما ارائه دهیم. در کل این منو قابلیت خوبی برای کاربران است، هرچند شما به عنوان کاربر خانگی بهتر است سراغ این منو نروید زیرا در صورت تنظیمات غلط و نا پایدار ممکن است تلویزیون و قطعات داخلی آن آسیب ببیند. روش ورود به منو مخفی در تلویزیون های مختلف متفاوت است.

منوی مخفی تلویزیون سونی چیست؟

تلویزیون های امروزی قابلیت های بسیار زیادی همچون اتصال به وای فای، سیستم عامل مجزا و… را دارند. همه تلویزیون‌های دیجیتال دارای منوی مخفی هستند که به کاربران امکان دسترسی به منوها، گزینه ‌های پیشرفته و تغییر تنظیمات داخلی مختلف مانند ارتفاع، عرض، موقعیت، رنگ‌ها، صفحه آبی و… را می ‌دهد. برای فعال یا غیرفعال کردن بسیاری از ویژگی ها در تلویزیون از این منو استفاده می شود.

همچنین بخوانید: تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

اساساً این منوی خدمات، توسط مهندسان تلویزیون استفاده می شود. درصد بیشتری از تلویزیون ها علاوه بر رابط کاربری مشخصی که دارند، یک منوی مخفی هم دارند تا کاربران و یا تعمیر کاران بتوانند از حداکثر توان موجود در تلویزیون استفاده کنند. دلیلی که باعث مخفی شدن این منو هست، این است که کاربران عادی نیازی به دیدن منو ندارند. و تنظیمات مختصری که در ستینگ اصلی وجود دارد برای آنها کافیست. 

به دلیل تخصصی بودن این کار و چون اکثرا تعمیرکاران به این منو ماهر هستند، اگر نتوانستید این منو را بیاوردید بهتر است از مرکز تعمیر تلویزیون سونی مشورت بگیرید.

کاربرد منو مخفی تلویزیون سونی

این منو در اصل مجموعه ای از تنظیمات و قابلیت هایی است، که در صورت دستکاری شخص نابلد ممکن است خسارات جبران ناپذیری از خود بجا بگذارد. این منو قابلیت هایی همچون تنظیم رنگ تصاویر، نسبت کنتراست، فعال و یا غیرفعال کردن برخی از ویژگی ها، ارتفاع تصاویر، طول تصاویر، میزان روشنایی نمایشگر و… نیز دارا می باشد.

برای استفاده از این منو باید به خاطر داشته باشید که حتما  با هدف آن را باز کنید. اگر تنظیمات خاصی را می خواهید و تجربه کاری در این حوزه را ندارید بهتر است به یک متخصص در زمینه تلویزیون های سونی مراجعه و یا مشورت کنید.

چگونگی ورود به منوی مخفی تلویزیون سونی

تلویزیون های سونی مانند بسیاری از تلویزیون های دیگر دارای قابلیت منوی مخفی می باشد. این منو بسیار کاربردی بوده و بسیاری از تنظیمات را در آن می توان انجام داد. تنظیماتی مانند رنگ تصاویر، نسبت کنتراست، فعال و یا غیرفعال کردن برخی از ویژگی ها، ارتفاع تصاویر، طول تصاویر، میزان روشنایی نمایشگر و… برای ورود به منو مخفی تلویزیون سونی روش های بسیاری وجود دارد که ما در ادامه به راهنمای کنترل تلویزیون سونی می پردازیم.

چگونگی ورود به منو مخفی تلویزیون سونی

روش اول

با استفاده از کنترل (ریموت) دستگاه را خاموش کنید و بعد از آن دکمه های زیر را بر روی کنترل از چپ به راست فشار دهید : 

Display(or i+) > 5 > Volume Up > Power

پس از انجام مراحل بالا منوی مخفی تلویزیون سونی بر روی نمایشگر دستگاه شما نمایش داده می شود.

ممکن است این مرحله در تلویزیون های جدید سونی کار نکند.

روش دوم

زمانی که تلویزیون سونی شما روشن است، دستورات زیر را با ریموت خیلی سریع انجام دهید.

Left > Right > Mute > Center button > Mute > Menu 

همچنین با فشار دادن  Display (or i+) > 5 > Volume Down > Power از ریموت کنترل تلویزیون می‌توانید به حالت Self Check mode وارد شوید. این حالت، تمامی ساعات استفاده از تلویزیون سونی شما را تا آن زمان، به شما نمایش می ‌دهد.

ورود به منو مخفی تلویزیون سونی

روش سوم

در گام اول دستگاه را خاموش کنید. منو سرویس مود (service mode) فقط از طریق بوت مستقیم تلویزیون، قابل اجرا است. سپس دکمه Display را بر روی کنترل فشار دهید بعد از آن دکمه 5 و + Volume Up فشار دهید. حال تلویزیون را با دکمه پاور کنترل روشن کنید و مشاهده خواهید کرد که تلویزیون شما روی منو مخفی برای شما روشن خواهد شد.

چند روش دیگر مانده است که در آن ها می بایست حتما تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهید. برای این کار دکمه Home بر روی ریموت را فشار دهید در قسمت Select Apps در تنظیمات، گزینه Select Timers را انتخاب کنید و در منوی باز شده حالت standby را فعال کنید. پس از انجام این مراحل به سراغ روش های دیگر می رویم.

روش چهارم

DISPLAY > 5 > VOL+ > POWER

توجه داشته باشید که باید خیلی سریع و از چپ به راست مقادیر را وارد کنید.

روش پنجم

DISPLAY > 5 > POWER

توجه داشته باشید که باید خیلی سریع و از چپ به راست مقادیر را وارد کنید.

روش ششم

DISPLAY > 5 > PICTURE > POWER

توجه داشته باشید که دستگاه روشن باشد و باید خیلی سریع و از چپ به راست دستورات بالا را وارد کنید.

روش هفتم

DISPLAY > 5 > VOL+ > PICTURE > POWER

توجه داشته باشید که باید خیلی سریع و از چپ به راست مقادیر را وارد کنید.

اگر با هر کدام از مواد فوق منوی مخفی تلویزیون سونی برای شما اجرا نشد از سلامت ریموت خود مطمئن شوید و کد ذیل را هنگامی که تلویزیون روشن است امتحان کنید. به ترتیب دکمه های Left + Right + Mute + Center button + Mute + Menu از راست به چپ فشار دهید.ابتدا بدانید که ریموت کنترل شما سالم است یا خیر سپس دستورات بالا را به صورت سریع ( از راست به چپ ) وارد کنید. اگر ریموت کنترل شما دچار مشکل شده است و به هر دلیلی کار نمی کند، در صورت مجهز بودن به موبایل دارای اشعه ماورا بنفش، همراه با اپلیکیشن های مخصوص می توانید تلویزیون را کنترل کرد.

شما همچنین می توانید با فشردن دکمه Display + 5 + Volume Down + Power به حالت Self check mode وارد شوید. به احتمال زیاد یکی از روش های بالا برای تلویزیون شما مناسب است و می توانید از آن استفاده کنید. همه روش های فوق را تست کنید تا روش مناسب برای دستگاه شما پیدا شود.

طریقه خروج از منو مخفی

اگر تنظیمات لازم خود را اعمال کردید و می خواهید منوی مخفی تلویزیون سونی را ببندید کافیست دکمه پاور (Power) را فشار دهید تا از منو مخفی خارج شوید. اگر می خواهید تمام تنظیمات اعمال شده را به حالت کارخانه (Rest) باز گردانید در مرحله اول دکمه 8 و بعد از آن خیلی سریع دکمه ENTER را فشار دهید تا تنظیمات اعمال شده به حالت اولیه بازگردند. در صورت هنگ کردن تلویزیون می توانید مشکلات تلویزیون سونی را بررسی کنید.

نکات لازم در استفاده از منو مخفی

منوی مخفی تلویزیون سونی چند روش دارد که با انجام صحیح آن ها می توانید سرعت کار با این منو را بهتر یاد بگیرید و سرعت تان بالاتر برود. در ادامه این متن، نکات مهم زیادی را برای شما قرار داده ایم.

1- برای رفتن به حالت های Digital Chassis و یا VPC لازم است دکمه Menu یا Options را از ریموت خود فشار دهید و حالت مدنظر خود را انتخاب کنید.

2- اگر می خواهید بین گزینه های موجود حرکت کنید با استفاده از دکمه های 1 یا 4 این امکان فراهم است. برای تغییر یا اصلاح مقادیر می بایست از دکمه های 3 یا 6  استفاده کنید.

3- برای سیو کردن تنظیمات باید دکمه های 0 + Mute و یا اینتر را فشار دهید.

4- برای رفتن به فهرست بعدی از دکمه 1 استفاده کنید.

5- برای رفتن به فهرست قبلی از دکمه 4 استفاده کنید.

6- اگر می خواهید به دسته بعدی برودید از دکمه 2 استفاده کنید.

7- اگر می خواهید به دسته قبلی بروید از دکمه 5 استفاده کنید.

8- تنظیمات بالا : دکمه 3

9- تنظیمات پایین : دکمه 6

10- برای برگشت به حالت پیش فرض ( حالت کارخانه ) در گام اول باید دکمه 8 را زده و بعد خیلی سریع دکمه ( ENTER ) اینتر را فشار دهید.

11- برای ذخیره کردن تنظیمات جدید اعمال شده کافیست اینتر و سپس دکمه میوت را فشار دهید.

نکات لازم در استفاده از منوی مخفی

در پایان منوی مخفی تلویزیون سونی ، قابلیتی هوشمند و بسیار کاربردی در تلویزیون های سونی و برخی دیگر از برندها به شمار می آید. شما اگر آگاهی کافی از تنظیمات و منوی مخفی تلویزیون سونی ندارید، بهتر است در گزینه هایی که در منو وجود دارد تغییری ایجاد نکنید. زیرا ممکن است تغییرات ایجاد شده استاندارد نباشد ، به تلویزیون شما فشار وارد کند و به آن آسیب جدی بزند. یا همانطور که در قبل به شما گفتیم قبل از اعمال تنظیمات مقادیر موجود را در جایی یادداشت کنید. هنگام فعالیت در این منو بعد از هر تغییر تاثیرات آن را آنالیز کنید و اگر نیاز به آن داشتید آن را ذخیره کنید. تنظیمات نادرست می تواند آسیب جدی به تلویزیون شما بزند.

پیشنهاد می شود برای تنظیمات بهتر نزد یک متخصص بروید تا مشکلی پیش نیاید. به همین منظور مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون استاد تی وی به صورت شبانه روزی در زمینه تعمیر تلویزیون سامسونگ ، تعمیر تلویزیون ال جی و … آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. 

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها