تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون

آیا می دانید تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون به آسانی امکان پذیر است؟ امروزه به یمن پیشرفت ارتباطات و گوشی های تلفن همراه امکانات جدیدی به گوشی ها اضافه شده است. گوشی های موبایل دیگر فقط یک وسیله برای تماس تلفنی یا ارسال پیامک نیست و هزاران قابلیت دیگر در گوشی های همراه وجود دارد که از آن بی خبر هستید! با مطالعه این مقاله تا انتها شما می توانید از گوشی خود به عنوان کنترل تلویزیون استفاده کرده و به راحتی کانال های تلویزیون را جابه جا کنید.

روش های تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون

لوازم صوتی و تصویری مانند تلویزیون از سیگنال های مادون قرمز یا IR برای کنترل صدا، تغییر کانال و مواردی از این دست استفاده می کنند. بنابراین برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون کافی است سیستم مادون قرمز بر روی گوشی خود داشته باشید. در گوشی های تلفن همراه پورت اینفرارد یا مادون قرمز وجود دارد. اما اگر این قابلیت در گوشی شما موجود نبود ما تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون را به شما توضیح خواهیم داد.

کنترل تلویزیون با گوشی مادون قرمز

اگر پورت IR در گوشی شما موجود است کار راحتی برای کنترل تلویزیون توسط گوشی پیش رو دارید. بدین منظور شما باید نرم افزاری را بر روی گوشی خود نصب کنید. نرم افزارهایی که ما به شما معرفی می کنیم Smart IR Remote و Any Mote Smart Remote می باشند. به کمک این نرم افزارها می توانید تمام دستگاه هایی که مادون قرمز در آن ها پشتیبانی می شود مانند تلویزیون، دستگاه های آمپلی فایر، دستگاه DVD ، کولر گازی و غیره را از راه دور کنترل کنید.

1- گزینه add remote را در نرم افزاری که نصب کرده اید فعال نمایید.

2- در این مرحله نوع دستگاه یا تلویزیون خود را جستجو و انتخاب کنید.

3- حال می توانید به عنوان کنترل از گوشی خود استفاده نمایید. 

کنترل تلویزیون با گوشی مادون قرمز

کنترل تلویزیون با گوشی بدون مادون قرمز

حال اگر در گوشی شما پورت مادون قرمز موجود نبود باز هم می توانید گوشی را به کنترل تبدیل کنید. اما چگونه؟ روش کار به این صورت است که ال ای دی مادون قرمز را خریداری نمایید. ال ای دی های مادون قرمز در دو نوع فرستنده و گیرنده در بازار موجود هستند.

 آند LED اول را به کاتد LED دوم و کاتد LED اول را به آند LED دوم لحیم کنید و در نهایت از یک سوکت سوزنی استفاده کرده و خروجی LED ها را به آن متصل کنید. سپس سوکت را به گوشی موبایل وصل کرده و تمام مراحل بالا را تکرار کنید.

نحوه تبدیل گوشی اندروید به کنترل تلویزیون

روش تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون در گوشی های قدیمی به دو روش بالا انجام می شود. در صورتی که گوشی شما جدید و دارای سیستم عامل اندروید است دو روش برای کنترل تلویزیون با گوشی دارید:

 • از طریق wifi مستقیم 
 • از طریق wifi غیر مستقیم

نحوه تبدیل گوشی اندروید به کنترل از طریق wifi مستقیم

برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون از طریق wifi مستقیم احتیاج به مودم یا هات اسپات کردن گوشی دوم ندارید و گوشی به صورت مستقیم به کنترل تلویزیون تبدیل می شود. بدین منظور تلویزیون شما باید قابلیت WiFi Direct داشته باشد.

مراحل کار به این شکل است:

1- ابتدا باید اپلیکیشن یا نرم افزار مختص به تلویزیون خود را در گوشی دانلود کنید. این نرم افزارها توسط شرکت های سازندگان تلویزیون طراحی شده اند.

2- در گوشی خود گزینه وای فای و در تلویزیون وای فای دایرکت را فعال کنید.

3- گوشی را به وای فای دستگاه تلویزیون متصل نمایید.

4- نرم افزار را باز کرده و از تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون لذت ببرید.

نحوه تبدیل گوشی اندروید به ریموت کنترل از طریق wifi مستقیم

نحوه تبدیل گوشی اندروید به کنترل از طریق wifi  غیرمستقیم

اگر تلویزیون دارای قابلیت وای فای دایرکت نبود برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون باید از یک وای فای مشترک استفاده نمایید. این وای فای می تواند توسط مودم و یا هات اسپات گوشی دوم ایجاد گردد اما حجمی از اینترنت مصرف نمی گردد.

برای کنترل تلویزیون مراحل زیر را دنبال کنید:

1- اپلیکیشن یا نرم افزار Any Mote Smart Remote را دانلود و در گوشی نصب نمایید.

2- هر دو دستگاه یعنی تلویزیون و گوشی را به یک وای فای یکسان وصل کنید.

3- در نرم افزار مدل تلویزیون خود را انتخاب کرده و به راحتی با گوشی خود تلویزیون را کنترل نمایید.

راهکارهای رفع مشکل عدم اتصال گوشی به وای فای

دلایل عدم اتصال گوشی به وای فای عبارتند از :

 • مشکلات سخت افزار و نرم افزاری
 • تنظیمات نادرست شبکه
 • رمز عبور اشتباه

در این جا چند ترفند را ذکر می کنیم که می توانند در رفع این مشکل موثر باشند: 

 • خاموش کردن وای فای و مکث 5 ثانیه ای و سپس روشن کردن آن
 • قرار دادن گوشی در حالت پرواز و بعد از چند ثانیه مکث، غیر فعال کردن آن
 • خاموش کردن بلوتوث
 • Power saving گوشی را غیر فعال کنید.
 • حذف تمامی وای فای ها 
 • بررسی پسورد وای فای
 • Restart کردن گوشی
 • Restart کردن مودم
 • پاک سازی داده و کش Wi-Fi Direct
 • پاک سازی کش اندروید
 • غیر فعال کردن قابلیت Smart Network Switch
 • به روز رسانی سیستم عامل اندرویدی
 • فکتوری ریست کردن گوشی اندرویدی

نحوه تبدیل گوشی آیفون به کنترل تلویزیون

برای تبدیل گوشی آیفون به کنترل تلویزیون نیز نرم افزارهای ویژه ای وجود دارند که از اپ استور قابل دانلود کردن می باشند. یکی از این نرم افزارها JustABlip می باشد. برای این منظور از مراحل زیر را دنبال کنید:

1- تلویزیون و گوشی را به وای فای یکسان وصل کنید.

2- در نرم افزار مدل تلویزیون خود را جستجو کنید.

3- دستگاه تلویزیون خود را انتخاب کنید پیامی نمایش داده خواهد شد که باید تایید نمایید.

4- اگر تلویزیون اجازه دسترسی به گوشی را نداد در menu > Network > All Share Settings  گزینه Allow را انتخاب کنید.

نحوه تبدیل گوشی آیفون به ریموت کنترل تلویزیون

بررسی راه های تبدیل تلفن هوشمند به کنترل تلویزیون

گوشی های هوشمند دارای سیستم های عامل اندروید و یا ios هستند که تنها وسیله تماس نبوده و امکانات گسترده ای دارند. به طور مثال شما می خواهید مطلبی را در تلویزیون HD خود وارد کنید تایپ کردن با کنترل تلویزیون کار دشواری است ولی با گوشی به راحتی انجام می شود. ممکن است کنترل شما خراب شده و یا در دسترس نباشد مشکلی نیست به راحتی می توانید با گوشی تلویزیون را کنترل کنید.

شبکه خانگی

شبکه خانگی شبکه ای است که تمامی ابزارها و دستگاه های منزل به یک وای فای مشترک متصل شده اند. شبکه های خانگی می توانند توسط مودم های وای فای و یا هات اسپات گوشی به وجود آیند. شما می توانید تمامی دستگاه ها مانند تلویزیون، کولر و اسپلیت منزل، گوشی، کامپیوتر، لپ تاپ، سیستم های صوتی و غیره را به یک شبکه واحد متصل نمایید. 

اتصال تلویزیون به شبکه داخلی

برای وصل کردن تلویزیون به شبکه داخلی وای فای مراحل زیر را به دنبال کنید:

1-کلید منو را در کنترل تلویزیون فشار داده و وارد قسمت Setup در تلویزیون شوید.

2- سپس وارد Network selection شده و گزینه Wireless را انتخاب نمایید.

3- اکنون وارد Wireless Network setup شده و در Internet Protocol setup گزینه  Auto setup را انتخاب کنید. 

4- حال تلویزیون به شبکه وای فای داخلی متصل شده است.

همچنین بخوانید: راهنمای ورود به منوی مخفی تلویزیون سونی

دانلود کردن برنامه ی مورد نیاز

علاوه بر برنامه هایی که در بالا ذکر کردیم شما می توانید از برنامه های دیگری که برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون طراحی شده است بهره ببرید. برای دانلود برنامه های مخصوص گوشی های اندروید به گوگل پلی یا پلی استور مراجعه کنید و برای دانلود برنامه های مخصوص گوشی های اپل به اپل استور مراجعه و برنامه مورد نظر را بر روی گوشی خود نصب کنید.

یکی از بهترین برنامه های رایگان که برای کنترل تلویزیون با گوشی همراه پیشنهاد می گردد برنامه ای با عنوان Android Tv Remote Control  می باشد که در گوگل پلی در دسترس است. برای گوشی های اپل و سیستم عامل ios نیز یکی از برنامه های پیشنهادی Universal remote tv smart می باشد. برنامه دیگر myTifi است که از برنامه های پیشرفته برای ios بوده و امکانات زیادی در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین بخوانید : نحوه ضبط برنامه در تلویزیون

متصل کردن تلفن و تلویزیون

متصل کردن تلفن و تلویزیون از طریق شبکه های وای فای امروزه به راحتی با نرم افزارها و آپ های پیشرفته قابل انجام است. بعد از دانلود کردن نرم افزار مربوطه دستگاه تلویزیون را جستجو کرده و دستگاه خود را انتخاب نمایید. اگر از نرم افزار Android Tv Remote Control  استفاده می نمایید کافی است برنامه را باز کرده و گزینه Connect To android TV را فعال کنید تا دستگاه تلویزیون شما شناسایی گردد.

در این مرحله یک پین کد بر روی تلویزیون شما ظاهر می شود که با وارد کردن این کد اتصال شما به راحتی برقرار خواهد شد. بعد از وارد کردن کد یک صفحه در گوشی شما ظاهر می شود که می توانید تلویزیون را با گوشی خود کنترل کنید.

همچنین بخوانید: وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون

توجه به چند نکته ی مهم در تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون

نکته مهمی که در تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون از طریق وای فای وجود دارد این است که در ابتدا باید بررسی کنید تلویزیون شما دارای قابلیت وای فای است یا خیر. اگر اتصال برقرار نشد تلویزیون خود را یک بار خاموش و روشن کنید. نرم افزارهای بسیاری در پلی استور در این حوزه وجود دارند.

اگر برنامه ها و نرم افزارهای ذکر شده در بالا روی دستگاه شما عملکرد خوبی نداشتند مابقی نرم افزارها را امتحان کنید.در پایان باید گفت اتصال تلویزیون فقط از سه روش وای فای، اینفرارد و بلوتوث امکان پذیر است و روش دیگری برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون وجود ندارد. در صورتی که موفق به انجام هیچ کدام از موارد پیشنهادی ما نشدید می توانید با تکنیسن های تعمیر تلویزیون استاد تی وی در تماس باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها