آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی یکی از مشکلات رایجی است که اغلب تلویزیون های این برند پس از مدتی دچار آن می شوند. در خصوص علت این مشکل باید در نظر داشته باشید که در پشت پنل و صفحه نمایش تلویزیون یک سری بک لایت وجود دارد. بک لایت ها هر اندازه نور روشن تر و صاف تری ارائه دهند، کیفیت تصویر شما نیز به همان اندازه بهتر خواهد بود.

هر اندازه نور و کیفیت آن بهتر باشد، تصویری که بر روی پنل هم ایجاد می شود بهتر خواهد بود. در مقابل اگر که این بک لایت ها به درستی فعالیت ننمایند، این امکان وجود دارد تا کیفیت تصویر دچار مشکل شود. آنچه در تلویزیون های ال جی باعث آبی شدن تصویر می شود، کیفیت نامطلوب و عدم فعالیت صحیح بک لایت ها است که تعمیر این بخش نیز می بایست حتما توسط افراد حرفه ای و کاربلد تعمیر تلویزیون ال جی انجام شود.

زمانی که آنها نیم سوز شوند، نور سفید آنها کم کم به نور آبی تغییر می نماید. در ادامه در خصوص این مشکل بیشتر صحبت می شود و راهکارهای مناسبی نیز جهت جلوگیری از نمایش خطا اعلام خواهد شد.

علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

با توجه به مقدمه فوق می توان دریافت که آبی شدن رنگ تلویزیون ال جی به دلیل عدم فعالیت صحیح بک لایت ها است. در برخی موارد این بک لایت ها باید تعمیر و گاهی از اوقات نیز می بایست به صورت کامل تعویض شوند. باید در نظر داشته باشید که این مشکل ممکن است به تدریج رخ دهد.

این مورد اغلب در اندازه کوچک و در یک بخش کوچک قابل رویت است اما کم کم بزرگ می شود و کل پنل شما را در بر می گیرد. در نظر داشته باشید که اگر یک لامپ بک لایت خراب شود، فشار بیشتری بر روی سایر لامپ ها وارد می شود و همین مورد نیز موجب می شود تا عمر مفید آنها کاهش یابد. در نتیجه زودتر از بین خواهند رفت.

یکی از علل آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی، نوسانات برق یا پاور دستگاه است که به صورت مستقیم بر روی بک لایت ها تاثیر می گذارد. البته باید در نظر داشته باشید که مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی دارای دلایل متفاوت دیگری نیز است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

مشکل در پیکسل ها

همواره باید در نظر داشته باشید که به کوچکترین بخش یک تصویر پیکسل گفته می شود. پیکسل ها در واقع همان نقاط نورانی می باشند که تصویر را تشکیل می دهند. شاید برای شما این سوال به وجود آید که چه موردی باعث تغییر رنگ، پیکسل ها می شود. در پاسخ می بایست در نظر داشته باشید که این قسمت های کوچک بر اساس دستوری که از برد می گیرند به رنگ های مختلف تغییر می یابند.

حال ممکن است گاها پیکسل ها دچار مشکل شوند و تنها یک نوار رنگی ثابت را نشان دهند. به عبارت دیگر تغییر رنگی را نتوان بر روی آنان اعمال نمود. این مورد می تواند لکه های آبی را ایجاد نماید. البته موضوع فوق قابل برطرف شدن است. البته گاهی نیز این پیکسل ها به صورت کامل می سوزند. در این صورت ممکن است تا شما آنها را به صورت نقاط مشکی بر روی پنل خود مشاهده نمایید.

مشکل بک لایت تلویزیون

بک لایت ها می توانند نور پس زمینه لازم را برای پنل تلویزیون شما فراهم آورند. حال اگر نور بک لایت ها کافی نباشد، تصویر شما نیز به خوبی نمایش داده نمی شود و می تواند منجر به آبی شدن رنگ تلویزیون ال جی گردد. در همین راستا لازم است تا همواره نسبت به مراقبت از این بخش تلاش نمود.

به طور مثال شما باید برای تلویزیون خود از محافظ هایی استفاده نمایید تا میزان نوسانات برقی را کاهش دهند که بک لایت ها در اثر آنان نسوزند. گاها با خرابی بک لایت ها، نور آبی پررنگی تولید می شود و در برخی موارد نیز یکی از رنگ های اصلی تلویزیون بر تصویر غالب می شود و کیفیت آن را کاهش می دهد.

در مواردی که تصویر تیره و روشن می گردد یا رنگ های اضافی در داخل آن قابل رویت است، لازم است تا بک لایت ها مورد بررسی قرار گیرند. در این حالات می توان آنها را تعمیر نمود که البته لازم است تا توسط افراد حرفه ای و کاربلد انجام شود. یکی دیگر از روش هایی که می توان به کمک آن طول عمر بک لایت ها را افزایش داد و از آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی جلوگیری نمود، این مورد می باشد که از روشن بودن زیاد تلویزیون در طول شبانه روز اجتناب نمود.

مشکل بک لایت تلویزیون

مشکل در خرابی پنل

از دیگر دلایل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی، مشکلاتی است که می توانند برای پنل تلویزیون ایجاد شوند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهند. پنل تلویزیون جزء بخش های بسیار حساس آن می باشد لذا شما باید مراقب باشید تا بر روی آن هیچگونه مایعاتی ریخته نشود و در معرض ضربه و آسیب قرار نگیرد.

یک موردی که می تواند باعث خرابی پنل شود، گرما است لذا هیچ وقت پنل شما نباید در معرض گرمای مستقیم قرار گیرد. در برخی موارد می توان مشکلات پنل را با تعمیر برطرف نمود اما گاهی نیز نیاز است تا حتما پنل تعویض گردد.

پنل جزء بخش های گران تلویزیون شما محسوب می شود لذا مراقبت از آن بسیار مهم است. 

مشکل در خرابی پنل

ضربه خوردن به صفحه تلویزیون

گاها ممکن است مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی به دلیل ضربه خوردن به تلویزیون رخ دهد. اغلب افرادی که مدام تلویزیون خود را جابجا می نمایند در معرض آسیب فوق هستند. در حین جابجایی بسیار مهم است که تلاش نمایید بر روی تلویزیون شما فشاری وارد نشود.

از سوی دیگر قرار گرفتن در میدان های آهنربایی، مغناطیسی و … نیز بر روی سلامت تصویر شما تاثیر می گذارد. از همین رو بسیار مهم است تا محیط نگهداری تلویزیون خود را از جنبه های مختلف بررسی نمایید. به صورت کلی برای جلوگیری از آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی حین حرکت، توصیه می گردد تا حتما تلویزیون را خاموش نمایید.

سپس آن را با احتیاط جابجا نمایید و از اعمال فشار بر روی صفحه خودداری کنید. البته یک نکته مهم دیگر نیز که وجود دارد، این مهم است که حتما تلویزیون خود را به کمک پایه ها و گیره های نگهدارنده محکم بر روی دیوار نصب نمایید تا احتمال ضربه خوردن به آن به حداقل برسد.

همچنین بخوانید : راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون

علت آبی شدن صفحه تلویزیون قدیمی ال جی

امروزه اغلب افراد از تلویزیون های نسل ال ای دی استفاده می نمایند اما هنوز هم برخی از افراد هستند که نمونه های قبلی را داخل منزل خود دارند. ممکن است تا در این نمونه ها نیز مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی رخ دهد. همانگونه که می دانید در نمونه های قبلی از لامپ تصویر استفاده میشد و این لامپ ها نیز تنها سه رنگ اصلی سبز، آبی، قرمز را پشتیبانی می نمودند.

چنانچه کاتد مربوط به هر کدام از این رنگ ها کمرنگ می گردد، نور دو رنگ دیگر بر روی تصویر شما غلبه می نمودند. در این موارد لازم است تا حتما کاتد مربوط به آن رنگ بررسی و تعمیر شود تا دستور مناسبی را برای برد و پنل تصویر ارسال نماید.

خوشبختانه امروزه اغلب تعمیرکاران با رفع این مشکلات آشنا هستند و می توان ایراد فوق را به آسانی برطرف کرد. در برخی موارد هزینه کمی زیاد است که با توجه به نوع مشکل نیز می تواند متفاوت باشد.

نحوه تشخیص و حل مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی بسیار رایج است اما تشخیص آن می تواند دشوار باشد. لذا افراد حرفه ای لازم است تا حتما با بکارگیری ابزار های خاص اقدام به عیب یابی نمایند. گاها ممکن است که بک لایت های تلویزیون شما آسیب دیده باشند.

در این صورت پیشنهاد می شود تا آنها را تعمیر یا تعویض نمود. در برخی موارد پنل آسیب دیده است که در این صورت هزینه تعمیر آن مقرون به صرفه نیست و خرید نمونه جدید می تواند راهکار منطقی تری باشد. اما مواردی نیز رخ می دهد که برد پاور سوخته است.

علت آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی + بررسی علت و روش های حل آن

برد عموما بر اساس نوسانات برق از بین می رود و برای برطرف نمودن آن نیز تنها باید گزینه جایگزین را خریداری نمود. برای رفع مشکل لازم است تا ابتدا افراد حرفه ای با ابزاری که در اختیار دارند، حالت های مختلف را بررسی نمایند و دلیل خرابی را پیدا نمایند. پس از آنکه تعمیر یا تعویض قطعه معیوب صورت گرفت، لازم است تا به کمک ابزارهای لازم میزان رنگ و کیفیت تصویر بررسی شود تا مشکلی در عملکرد آن وجود نداشته باشد.

به صورت کلی توصیه می گردد تا همواره تلویزیون خود را در منطقه ای قرار دهید که از ضربه و آسیب دور باشد. همچنین تلاش نمایید تا میدان آهنربایی یا مغناطیسی در اطراف تلویزیون نباشد تا بر روی آن اثر بگذارد. با در نظر گرفتن این نکات می توانید برای مدت طولانی تری بدون اینکه با مشکل آبی شدن صفحه روبرو شوید، از تلویزیون ال جی خود استفاده کنید. 

سخن پایانی

در پایان امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد توجه داشته باشید که آبی شدن صفحه تلویزیون یک آلارم است که نشان می دهد تلویزیون شما نیازمند تعمیر است به همین منظور مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون استاد تی وی به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها