تمیز کردن صفحه تلویزیون

انواع تلویزیون های امروزی علاوه بر دارا بودن کیفیت تصویر بالا و امکانات فراوان، از حساسیت بالایی برخوردار هستند. این موضوع باعث می شود برای افزایش طول عمر آن، موارد زیادی را در نظر بگیریم و رعایت کنیم. یکی از مهمترین این موارد نظافت و تمیز کردن صفحه تلویزیون می باشد.

پنل های مختلف تلویزیون نسبت به فشار و اشیاء تیز بسیار حساس می باشند. برای تمیز کردن صفحه تلویزیون و سایر وسایل آن، روش های بسیار زیادی وجود دارد، که بسته به نوع صفحه نمایش و برند تلویزیون ممکن است متفاوت باشد. عامل بسیاری از سوختگی های پیکسل در مواقع تعمیر تلویزیون ال جی و تعمیر تلویزیون سامسونگ عدم توجه به همین امر مهم در تمیز کردن تلویزیون های این برند می باشد.

تمیز کردن صفحه ی تلویزیون

پاک کردن صفحه ی تلویزیون ال ای دی

تمیز کردن صفحه تلویزیون تمیز کردن صفحه تلویزیون برای حفظ کیفیت تصویر و جلوگیری از آسیب دیدن صفحه تلویزیون مهم است. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن صفحه تلویزیون خود دنبال کنید:

تلویزیون خود را خاموش کنید و آن را از منبع برق جدا کنید. این برای ایمنی شما و جلوگیری از هر گونه آسیب به تلویزیون شما مهم است.

از یک پارچه خشک، نرم و بدون پرز برای پاک کردن صفحه نمایش استفاده کنید. پارچه های میکروفایبر برای این منظور ایده آل هستند زیرا ملایم هستند و هیچ گونه پرز یا اثری از خود باقی نمی گذارند.

اگر لکه های سرسخت یا اثر انگشت روی صفحه نمایش وجود دارد، می توانید از محلولی از مقدار مساوی آب و سرکه سفید استفاده کنید. یک پارچه میکروفیبر را با این محلول مرطوب کنید و به آرامی صفحه را پاک کنید.

محلول را مستقیماً روی صفحه اسپری نکنید، زیرا ممکن است باعث آسیب شود.

برای لکه‌ها یا لکه‌های سخت، می‌توانید از محلول‌های مخصوص تمیز کردن صفحه تلویزیون استفاده کنید. دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید و محلول را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید، نه مستقیماً روی صفحه نمایش.

از استفاده از حوله های کاغذی، پارچه های خشن یا پاک کننده های ساینده خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث خراشیدگی یا آسیب دیدن صفحه نمایش شوند.

برای لبه‌ها و گوشه‌های صفحه، می‌توانید از یک برس نرم یا یک مسواک استفاده کنید تا به آرامی گرد و غبار یا زباله را پاک کنید.

قبل از روشن کردن مجدد تلویزیون، اجازه دهید صفحه نمایش در هوا خشک شود.

با انجام این مراحل می توانید صفحه تلویزیون خود را تمیز و شفاف نگه دارید و طول عمر آن را افزایش دهید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

راه ها و روش های بسیار زیادی برای نظافت تلویزیون ها وجود دارند، ولی قبل از انجام هر کدام از روش ها باید مطمئن شوید که وسایل ضروری و مورد نیاز این کار را در منزل در اختیار دارید که از جمله آن:

 • مایعات مخصوص تمیز کردن صفحه تلویزیون
 • آب مقطر
 • سرکه
 • گوش پاک کن
 • دستمال میکروفایبر
 • جاروبرقی
 • دستمال مرطوب

استفاده از آب به تنهایی جایگزین مناسبی برای محلول پاک کننده نیست و فقط قادر است گرد و غبار را از صفحه نمایشگر پاک کند. ولی می توان از آب مقطر برای گردگیری و تمیز کردن صفحه تلویزیون به صورت سطحی استفاده کرد.

توصیه ما برای این کار این است که از محلول پاک کننده مخصوص صفحه نمایش استفاده کنید. در این نوع از محلول ها از موادی استفاده می شود که به صفحه نمایش دستگاه آسیب نمی رساند و باعث افزایش عمر دستگاه می گردد. برای تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور نباید از دستمال های کاغذی، روزنامه، پارچه های گردگیری و… استفاده کنید.

اکثر پارچه ها و دستمال ها دارای بافت نرم نمی باشند. نرم ترین پارچه ها هم دارای درصد کمی از زبری می باشند. همین میزان کم از زبری پارچه زمانی که بر روی صفحه نمایشگر کشیده می شود می تواند بر روی آن ایجاد خط و خش کند. پارچه ای که برای نظافت صفحه تلویزیون می خواهید از آن استفاده کنید نباید زبر و خشک باشد.

مناسب ترین دستمال برای تمیز کردن تلویزیون، دستمال های نانو و میکرو فایبر می باشند. این محصولات به وفور در بازار یافت می شوند. گفتنی است که دستمال خریداری شده صرفا در جهت نظافت تلویزیون استفاده شود و بر روی سطوح دیگر استفاده نگردد.

بهترین روش تمیز کردن صفحه تلویزیون

بهترین روش تمیز کردن صفحه تلویزیون

برای این منظور می توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. قبل از انجام هر کاری باید تلویزیون خود را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید.
 2. سپس آن را به مدت ۱۵ دقیقه رها کنید تا دستگاه به طور کامل خنک شود.
 3. در صورت گرم بودن صفحه نمایش، ممکن است پیکسل های آن دچار آسیب گردند.
 4. همچنین زمانی که تلویزیون را خاموش می کنید، یک تصویر کاملا سیاه در اختیار دارید که باعث می شود لک ها و گرد و غبار بر روی سطح صفحه نمایش بهتر مشخص باشند.
 5. ابتدا باید هر چیزی را که موجب مخدوش شدن صفحه نمایشگر می گردد را برطرف کنید.
 6. برای انجام این کار از دستمال میکروفایبر مخصوص استفاده کنید.
 7. مقدار کمی از محلول تمیز کننده مخصوص صفحه نمایشگر را بر روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید.
 8. دستمال را به آرامی و به صورت دایره وار بر روی صفحه نمایش کشیده تا تمام صفحه تمیز شود.
 9. سپس با استفاده از یک دستمال میکروفایبر صفحه نمایش را کامل خشک کنید.
 10. در صورتی که لک های موجود بر روی صفحه نمایش به طور کامل از بین نرفت، نباید فشار زیادی بر روی آن وارد کنید.
 11. فقط لازم است چند اسپری کوچک بر روی لکه های به جا مانده انجام دهید و کمی صبر کنید، سپس دوباره با دستمال آن را پاک کنید.

راه حل دیگر برای تمیز کردن شیشه تلویزیون استفاده از محلول آب مقطر و سرکه می باشد. برای درست کردن این محلول آب مقطر و سرکه را به نسبت یکسان با یکدیگر مخلوط کنید. دقت داشته باشید که این محلول برای نظافت هر دو نوع نمایشگر ال سی دی و ال ای دی کاربرد دارد. برای انجام این کار به مراحل زیر دقت کنید:

 1. مقدار کمی از محلول سرکه و آب مقطر را بر روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید.
 2. دستمال را به آرامی و به صورت دایره وار بر روی صفحه نمایش کشیده تا تمام صفحه تمیز شود.
 3. سپس با استفاده از یک دستمال میکروفایبر صفحه نمایش را کامل خشک کنید.

تلویزیون ال ای دی به دلیل سطح براقی که دارد بیشتر از تلویزیون ال سی دی مستعد کثیف شدن می باشد، همچنین به راحتی دچار خط و خش می گردد. از سوی دیگر تلویزیون ال سی دی دارای صفحه مات می باشد که آن را به نسبت تلویزیون ال ای دی در برابر خط و خش مقاوم تر می کند. ولی تمیز کردن آن بسیار مشکل تر می باشد.

پیشنهاد می شود به طور روزانه سطح تلویزیون را با پارچه ی میکروفایبر گردگیری کنید. می توانید یک پارچه میکروفایبر را به طور دائمی در کنار تلویزیون قرار دهید. با این کار هر زمان آلودگی ای بر روی آن مشاهده کردید اقدام به تمیز کردن صفحه تلویزیون خود کنید.

این امر باعث می شود که کار تمیز کردن دستگاه برایتان بسیار راحت تر گردد. با استفاده از برس نرم جاروبرقی و با قدرت مکش پایین دریچه ها، درگاه ها و محل اتصال کابل ها را تمیز کنید.‌

نحوه تمیز کردن سینمای خانگی و ساندبار

برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. قبل از هر کاری سینمای خانگی را خاموش کنید.
 2. برای تمیز کردن سینمای خانگی و ساندبار تلویزیون، ابتدا محافظ جدا شونده بلندگو ها را جدا کرده و
 3. با استفاده از دور پایین جاروبرقی هر دو سمت آن را تمیز کنید تا از گرد و غبار پاک گردد.
 4. اگر پوشش بلندگو هایتان قابلیت جدا شدن ندارند، می توانید از روی پوشش آن را تمیز کنید.
 5. می توانید از رول های چسبناک که برای جمع آوری پرز روی لباس کاربرد دارد، استفاده کنید.
 6. با استفاده از یک دستمال میکروفایبر مرطوب برای تمیز کردن سایر سطوح بلندگوها که دارای سطحی حساس و مانند شیشه تلویزیون هستند، استفاده کنید و سپس تمامی سطوح بلندگو را خشک کنید.
 7. با صرف وقت و حوصله می توانید با استفاده از دستمال مرطوب و گوش پاک کن اقدام به تمیز کردن سینمای خانگی کنید. استفاده از گوش پاک کن به شما این امکان را می دهد که به راحتی تمام درز ها و حفره ها را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن سینمای خانگی و ساندبار

نحوه تمیز کردن ریموت کنترل تلویزیون

کنترل تلویزیون یکی از پر استفاده ترین وسایل منزل می باشد که مانند تلفن در دسترس تمام اعضای خانواده می باشد. استفاده ی فراوان از کنترل باعث آلودگی و کثیف شدن آن می گرددکه برای تمیز کردن آن می توانید به موارد زیر توجه کنید: 

 1. قبل از شروع به کار باتری های کنترل را خارج کنید.
 2. یکی از رایج ترین راه حل ها در تمیز کردن آن استفاده از جاروبرقی می باشد.
 3. به وسیله جاروبرقی می توانید گرد و غبار موجود در گوشه و کنار کنترل را به راحتی و به صورت کاملا خشک از بین ببرید.
 4. راه حل دیگر استفاده از دستمال مرطوب می باشد که باید با دقت بسیار گوشه و کنار دکمه های کنترل را تمیز کنید.
 5. می توانید میزان کمی از الکل را با آب مقطر مخلوط کنید که رقیق تر گردد.
 6. سپس با استفاده از یک اسپری محلول آب و الکل را به میزان خیلی کم که از منافذ کنترل تلویزیون وارد نشود، بر روی سطح کنترل اسپری کنید.
 7. سپس با استفاده از یک مسواک گوشه و کنار های کنترل را تمیز کنید و در نهایت با استفاده از یک پارچه میکروفایبر آن را کاملا خشک کنید.

راهنمای تمیز کردن تلویزیون OLED و QLED

تلویزیون های OLED و QLED برای به نمایش درآوردن حداکثر کیفیت تصویر خود فاقد شیشه تلویزیون و لایه های محافظتی مانند تلویزیون ال ای دی و تلویزیون ال سی دی می باشند. همچنین با رقابت شرکت های تولید کننده بر سر نازک تر شدن و حذف قاب تلویزیون ها میزان مقاومت این دستگاه ها در برابر فشار بسیار کمتر از قبل شده است.

با توجه به موارد گفته شده به هنگام جا به جایی و تمیز کردن تلویزیون دقت کنید که هیچ گونه فشاری به صفحه نمایش آن وارد نگردد. همانند سایر مدل های تلویزیون، قبل از شروع عملیات نظافت آن را از برق جدا کنید.

برای تمیز کردن صفحه تلویزیون از پارچه ی میکروفایبر استفاده کنید. از پاشش مایعات به صورت مستقیم بر روی سطح صفحه نمایش جدا خودداری کنید. همچنین می توانید جداره ها را با استفاده از گوش پاک کن تمیز کنید.

پاک کردن صفحه ی تلویزیون

توصیه های لازم برای تمیز کردن صفحه تلویزیون led ،lcd ،oled ،qled

وجود گرد و غبار بر روی تلویزیون علاوه بر افت کیفیت تصویر، باعث بالا رفتن دمای تلویزیون می گردد. حرارت دشمن اصلی لوازم برقی می باشد و در صورت داغ شدن باعث سوختگی برد و پردازشگر تلویزیون می گردد. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید محلول پاک کننده را به طور مستقیم بر روی صفحه نمایشگر اسپری کنید.

این کار با ایجاد اختلاف دما بر روی سطح تلویزیون باعث سوختن پیکسل های آن می گردد. همچنین نباید از دستمال کاغذی و پارچه های زبر و خشک برای تمیز کردن صفحه تلویزیون استفاده گردد.

زیرا باعث ایجاد خط و خش بر روی صفحه نمایشگر می شود. دقت داشته باشید که به محض اتمام نظافت هر نوع وسیله ی برقی، آن را به برق متصل نکنید. به مدت 1 ساعت صبر کنید که در صورت نفوذ رطوبت به داخل این وسایل دچار اتصالی و سوختگی نشوند.

در پایان شایان ذکر می شویم در صورتی که موارد گفته شده را به درستی انجام ندهید تلویزیون شما دچار سوختگی می شود که در این صورت می توانید به مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون استاد تی وی مراجعه کنید کارشناسان ما به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها